PIT-28 i PIT-36 w 2022 roku. Do kiedy trzeba złożyć PIT za wynajem mieszkania?

Większość podatników musi rozliczyć się z fiskusem za 2021 rok do 2 maja 2022 r. Jak wygląda sytuacja w przypadku osób, które uzyskują dochód z najmu mieszkania? Jakie są terminy składania formularzy PIT-28 i PIT-36? Wyjaśniamy.

Polski Ład zmienia zasady opodatkowania dochodów z wynajmu mieszkania. Zmiany, które wejdą w życie w styczniu 2023 r., sprawią, że najem prywatny nie będzie już rozliczany na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Najem mieszkania 2022, a PIT-28 i PIT-36. Do kiedy złożyć PIT?

Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, dochody osiągnięte z najmu za 2021 r. muszą rozliczyć na formularzu PIT-36. Zeznanie powinni złożyć do 2 maja 2022 r.

Natomiast osoby rozliczające przychód z najmu na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zeznanie roczne za rok 2021 powinny złożyć na formularzu PIT-28. Mają na to czas do 28 lutego 2022 r.

Rozliczenia podatkowe - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład a najem mieszkań. Jakie zmiany od 2023 roku?

W 2023 r. wszyscy właściciele, którzy zdecydują się na wynajęcie mieszkania, będą opodatkowani ryczałtem (8,5 proc. od przychodów do kwoty 100 tys. zł i 12,5 proc. od nadwyżki powyżej tej kwoty) od przychodów ewidencyjnych. Polski Ład od przyszłego roku usunie możliwość opodatkowania dochodu z wynajmu mieszkań na zasadach ogólnych.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów, potrzebę zmian argumentuje postępowaniem wielu osób prywatnych i firm. - Są tacy, którzy wynajmują bez podatku po 20, 30 czy nawet 50 mieszkań. Teraz to się zmieni - stwierdził.

W jaki sposób wynajmujący zyskiwali, rozliczając się na zasadach ogólnych? Wystarczyło sięgnąć po dostępne narzędzia takie jak amortyzacja czy uwzględnianie w kosztach uzyskania przychodu wydatków na remont oraz utrzymanie. Podatek pomniejszały też odsetki, a nawet składki na ubezpieczenie.

Zobacz wideo Kotecki z RPP: To jest bardzo zły moment na wprowadzenie Polskiego Ładu
Więcej o: