Emeryci nie chcą powrotu Platformy Obywatelskiej do władzy [SONDAŻ]

Większość emerytów nie chce, żeby władzę w Polsce przejęła Platforma Obywatelska, wynika z sondażu IBRiS wykonanego dla "Super Expressu". -Ten wynik był do przewidzenia - komentuje politolog Kazimierz Kik.
Zobacz wideo Start promu Columbia do lotu skończonego katastrofą

Z sondażu IBRiS (Instytut Badań Rynkowych i Społecznych) przeprowadzonego 26 stycznia na zlecenie "Super Expressu", wynika, że najstarsi obywatele nie chcą, aby władzę w Polsce przejęła PO. Na pytanie: "Czy chciałby Pan/Pani, aby do władzy wróciła Platforma Obywatelska?", 66,1 proc. ankietowanych odpowiedziało: nie. IBRiS przeprowadził sondaż na grupie 1000 emerytów.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Sondaż. Większość emerytów nie chce powrotu PO do władzy. "Ten wynik był do przewidzenia"

Wynik sondażu skomentował w rozmowie z "Super Expressem" politolog Kazimierz Kik. - Ten wynik był do przewidzenia, a można się było spodziewać jeszcze większego grona przeciwników PO wśród najstarszych Polaków - stwierdził Kik. - Większość polskich seniorów to ubodzy emeryci, których świadczenie nie przekracza 2500 zł. Ostatni ruch PiS, czyli Polski Ład, jest ukłonem wobec właśnie tych osób, i on okazał się strzałem w dziesiątkę. PiS ustawiło swoje działania na zdobycie głosów emerytów i to się udało. Z kolei PO jest popierana przez bardziej zamożną i młodszą część społeczeństwa - tłumaczy politolog.

To, co dla jednych okazało się strzałem w dziesiątkę, dla drugich jest strzałem w kolano, bo Polski Ład spowodował ogromne zamieszanie. United Surveys przeprowadziło w styczniu sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", z którego wynika, że zdecydowana większość Polaków nie wie, ile wyniesie ich pensja w związku ze zmianami podatkowymi. Chaos związany z nowym systemem podatkowym wpłynął na poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Wg badania CBOS, gdyby wybory odbyły się w styczniu, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 29,4 proc. ankietowanych, co stanowi spadek o 1,8 p.p. 

Więcej o: