Gertruda Uścińska ministrą finansów? Nieoficjalnie: Dostała propozycję. "Stawiamy na kobietę"

Premier Mateusz Morawiecki miał zaproponować prezesce ZUS Gertrudzie Uścińskiej, aby została ministrą finansów - dowiedział się "Wprost". - Czekamy na jej decyzję. Stawiamy na kobietę ministra - powiedziała osoba z otoczenia Morawieckiego.

W poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński poinformował o swojej rezygnacji, a jak wyjaśniła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, do czasu wyłonienia nowego kandydata stanowisko będzie pełnić premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem "Wprost" informuje, że prezeska ZUS miała już otrzymać propozycję od szefa rządu.

- Czekamy na jej decyzję. Stawiamy na kobietę ministra - powiedziała osoba z otoczenia Mateusza Morawieckiego, cytowana przez gazetę. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie.

Tadeusz Kościński odszedł przez Polski Ład. "Nie było czasu, aby dokładnie wyjaśnić sens wprowadzanych zmian"

Rezygnacja Tadeusza Kościńskiego ma związek z zamieszaniem, jakie wywołał Polski Ład. W rozmowie z "Forbesem" wyjaśnił, że "przyszedł czas, by przyjąć odpowiedzialność", jednak nadal bronił podatkowej rewolucji. "W jego ocenie to nagonka medialna wywołała wśród Polaków panikę i doprowadziła do obecnie powtarzanej, jednoznacznie złej oceny programu" - pisze tygodnik.

- Dla większości ludzi to, co zaproponowano w Polskim Ładzie, jest dobre. Fakt, że teraz źle oceniają te zmiany, wynika z niezrozumienia - powiedział Tadeusz Kościński. Dodał, że "nie było czasu, aby dokładnie wyjaśnić sens wprowadzanych zmian, społeczeństwo przeszło do defensywy, wszyscy skupili się wyłącznie na błędach i już nie było szans, aby to odkręcić".

Media zaczęły spekulować, kto mógłby zastąpić Tadeusza Kościńskiego. Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl, ustalił, że dwie najpoważniejsze kandydatury na nowego ministra finansów to minister rozwoju i technologii Piotr Nowak oraz Leszek Skiba - wiceminister finansów w latach 2015-2020. Trzecią osobą, jak podaje "Wprost", ma być prezeska ZUS Gertruda Uścińska.

Kim jest Gertruda Uścińska?

Gertruda Uścińska w 1981 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1987 r. uzyskała w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych stopień naukowy doktora nauk prawnych. W 2006 r. została na Uniwersytecie Warszawskim doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. 17 lipca 2015 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk społecznych.

Zawodowo związana jest z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych, a od 1989 r. również z Uniwersytetem Warszawskim. Została wykładowczynią w Instytucie Polityki Społecznej UW. Objęła stanowiska profesora nadzwyczajnego w obu tych instytucjach. Była również prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Członkini Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk, w kadencji 2020-2024 przewodnicząca tego komitetu. Zakładem Ubezpieczeń Społecznych kieruje od 11 lutego 2016 r.

Zobacz wideo Polski Ład nie wypalił? Ozdoba: Złapaliśmy gumę w ewidentny sposób
Więcej o: