PIT za 2021 rok. Od kiedy można się rozliczyć? Jak otrzymać szybciej zwrot podatku?

Urząd Skarbowy zaraz zaczyna przyjmowanie deklaracji podatkowych. Od paru lat podatnicy są rozliczani automatycznie. Warto jednak ręcznie zatwierdzić deklarację, by uwzględnić ulgi i szybciej otrzymać zwrot podatku. Od kiedy można rozliczyć PIT za 2021 rok i do kiedy?

Od czterech lat działa Twój e-PIT. Dzięki jego wdrożeniu zniknęła konieczność wypełniana samodzielnie deklaracji podatkowych. Dokumenty uzupełni i zaakceptuje za nas urząd skarbowy. Jeśli jednak zdecydujemy się ręcznie zatwierdzić zeznanie, możemy na tym wiele zyskać.

Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

PIT 2021. Od kiedy można rozliczyć podatki? Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową?

Deklaracje podatkowe PIT-36 i PIT-37 będzie można przejrzeć i zatwierdzić od 15 lutego 2022 roku. Deklarację podatkową należy złożyć do 2 maja (standardowo do 30 kwietnia, ale w tym roku ten dzień to sobota). Co, jeśli tego nie zrobimy?

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Od wprowadzenia w 2019 roku automatycznego rozliczenia nie musimy obawiać się kar za spóźnienie. Po tym terminie deklaracja zostanie złożona automatycznie. Jednocześnie jednak koniec kwietnia to termin, do którego powinniśmy złożyć deklaracje i rozliczyć ewentualne ulgi podatkowe, których urząd w większości przypadków nie uwzględnia. Te należy odliczyć ręcznie. 

W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie

- przypomina szef KAS Magdalena Rzeczkowska.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Jeśli sami rozliczymy deklarację podatkową, nie czekając do końca, aż zrobi to urząd, przyspieszymy także otrzymanie zwrotu podatku. Po złożeniu zeznania w formie elektronicznej urząd ma bowiem 45 dni na przesłanie nam nadpłaty daniny na nasze konto. Jeśli jednak zdecydujemy się na deklarację papierową, na zwrot podatku będziemy musieli czekać nawet trzy miesiące. Zazwyczaj jednak urząd skarbowy pieniądze przesyła znacznie wcześniej.

Więcej o: