Druga waloryzacja emerytur w 2022 roku jest możliwa. Ile mogłaby wynieść?

Waloryzacja emerytur 2022 jest wyższa, niż pierwotnie zakładano. Czy rząd zdecyduje się w tym roku na drugą waloryzację świadczeń? Jeśli tak, ile mogą zyskać seniorzy?
Zobacz wideo Polski Ład nie wypalił? Ozdoba: Złapaliśmy gumę w ewidentny sposób

11 lutego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur będzie wyższy, niż pierwotnie zakładano. Zdaniem ekspertów może to nie wystarczyć w starciu z galopującą inflacją. Czy rząd zdecyduje się na drugą waloryzację?

Waloryzacja emerytur 2022 wyższa niż zakładano

Zgodnie z deklaracją Morawieckiego, wskaźnik rent i emerytur w 2022 roku ma wynieść 107 proc. To więcej niż wcześniej planowano. Jak wyjaśniła ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Polskiego Radia 24, "ze wskaźników makroekonomicznych, gdzie brana jest pod uwagę inflacja za 2021 rok oraz 20 proc. wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, wskaźnik wynosiłby 5,7 procent". Najniższa emerytura wzrośnie więc z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł. Ile zyskać mogą jednak emeryci w przypadku drugiej waloryzacji?

Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Druga waloryzacja emerytur 2022 - ile mogą zyskać seniorzy?

Zdaniem dr Elżbiety Ostrowskiej, przewodniczącej Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, na którą powołuje się "Super Express", druga waloryzacja powinna uwzględnić realny wskaźnik inflacji, a zatem nie powinna wynieść mniej niż 7 proc. "W takim scenariuszu emerytura, która od marca będzie wynosić 2500 zł, wzrosłaby o kolejne 175 zł miesięcznie" - czytamy. Seniorzy otrzymujący świadczenia w wysokości 5000 zł mogliby natomiast w takim przypadku liczyć na dodatkowe 350 zł. Przypominamy, że jak podał Główny Urząd Statystyczny, w styczniu inflacja wyniosła 9,2 proc. 

Więcej o: