Co trzecie miejsce pracy w Polsce mamy dzięki zagranicy. Najwięcej daje popyt z Niemiec

Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że zagraniczny popyt generuje ponad jedną trzecią miejsc pracy w Polsce. Ponad połowa tego popytu pochodzi z krajów Unii Europejskiej, a największy udział mają w nim Niemcy.

Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), popyt z zagranicy na towary i usługi zawierające polską wartość dodaną daje naszemu krajowi 5,6 mln miejsc pracy. Dane dotyczą 2018 roku i wtedy stanowiło to 34 proc. ogółu pracujących. A zatem aż co trzecie miejsce pracy w Polsce generowane jest dzięki popytowi zagranicznemu - wnioskują ekonomiści. 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Eksport pompuje miejsca pracy w Polsce

Wyraźny wpływ na wzrost liczby miejsc pracy w eksporcie miało wejście Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 do 2018 roku w branżach eksportowych liczba pracujących zwiększyła się w o 69 proc. - to 2,3 mln osób.

Co ciekawe, członkostwo w UE pomogło nam także zwiększyć popyt spoza Europy. Liczba pracujących dzięki popytowi spoza Unii wzrosła od 2004 roku aż o 84 proc. - do 2,3 mln. To dlatego, że będąc w UE, jesteśmy też członkami jednolitego rynku europejskiego, a to pozwala naszym firmom włączać się w globalne łańcuchy wartości. Dobrym przykładem jest tutaj branża motoryzacyjna: polskie fabryki dostarczają zakładom niemieckim komponenty do produkcji samochodów, te z kolei eksportują gotowe samochody poza Unię - na przykład do Chin (to duży niemiecki "klient" w motoryzacji) czy do USA. 

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

Niemcy na pierwszym miejscu

I to właśnie dzięki popytowi z Niemiec istnieje w Polsce najwięcej miejsc pracy generowanych eksportem - 1,2 mln (przypominamy: to wyliczenia opierających się na danych za 2018 rok). Innymi znaczącymi państwami były Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Francja (po około 350 tys.), Włochy (270 tys.) i Chiny (196 tys.). 

Jeśli chodzi o branże, to popyt zagraniczny najkorzystniej wpływa na miejsca pracy w sektorach: handel hurtowy, detaliczny i napraw pojazdów oraz transportowym. 

Więcej o: