Polski Ład. Ryczałt obniży nie tylko podatek, ale także zdolność kredytową

Osoby zatrudnione na etacie po wprowadzeniu Polskiego Ładu łatwiej otrzymają kredyt hipoteczny niż osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Jak się okazuje, w przypadku ryczałtu banki mają problem z wyliczeniem zdolności kredytowej.

Przedsiębiorcy to grupa, która została najbardziej poszkodowana na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Część z tych osób, chcąc uniknąć większych kosztów, zmieniła formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jak się jednak okazuje, ta decyzja może utrudnić im ubieganie się o kredyt hipoteczny.

Zobacz wideo "Mam odłożone 100 tys. zł. Czy to dobry moment na zakup mieszkania?" [Q&A Gazeta.pl]

Przedsiębiorcy na ryczałcie będą mieli problem z kredytem hipotecznym? Banki nie mają gotowych procedur

Jak podaje money.pl, głównym elementem oceny zdolności kredytowej danej osoby jest dochód. Jeśli przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem na podstawie KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów), to bank z łatwością analizował przychody i koszty firmy, na podstawie których wyliczał też miesięczny dochód.

Przy ryczałcie jest to o wiele trudniejsze, ponieważ przy tej formie opodatkowania wskazywany jest jedynie przychód. Banki będą więc miały problem z wyliczeniem zdolności kredytowej. Dodatkowo zmiana na ryczałt od 2022 roku spowoduje, że z decyzją o kredycie hipotecznym będzie trzeba się wstrzymać. "Banki mogą akceptować dochód na podstawie ryczałtu udokumentowanego za ostatnie 12 miesięcy" - czytamy.

Wprowadzanie Polskiego Ładu i systemu podatkowego jest, delikatnie mówiąc, dynamiczne. Z tego też powodu większość banków nie zdążyło dostosować swoich procesów i nie mają gotowych odpowiednich procedur dla klientów na ryczałcie. Zaciągnięcie hipoteki w niektórych bankach będzie więc utrudnione, a w niektórych nawet niemożliwe.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przedsiębiorcy (zdjęcie ilustracyjne)21 lutego. Ostatni dzień dla przedsiębiorców na zmianę opodatkowania

Od 2021 roku spada liczba wniosków o kredyty hipoteczne

Od kwietnia 2021 roku obserwowany jest spadek liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Zjawisko to może się pogłębiać, przez rosnące koszty życia, inflację oraz decyzje RPP o zmianach stóp procentowych, które nie zachęcają potencjalnych kredytobiorców. Poza tym utrudnieniem jest także zaostrzenie polityki kredytowej - przy wysokich cenach nieruchomości kwoty kredytu mogą być niewystarczające do zakupu własnego mieszkania.

zeznania podatkowe, zdjęcie ilustracyjnePIT. Płatnicy ostrzegają. "Ulga powinna wynosić 741 zł, a wpisano 370 zł"

Więcej o: