Ropa naftowa najdroższa od siedmiu lat. Paniczna wyprzedaż na giełdzie w Rosji

Rosja weszła na teren Ukrainy - na polecenie prezydenta Władimira Putina rosyjskie wojsko pojawiło się na terenie tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej. Wraz ze wzrostem napięcia na Wschodzie zwiększyła się również nerwowość na rynkach. W Europie i Stanach Zjednoczonych szykuje się wyraźnie spadkowa sesja na giełdach, Rosja już zalicza kolejną ogromną przecenę. Drożeje za to ropa naftowa.

Władimir Putin swoim poniedziałkowym orędziem uderzył w nastroje rynkowe. Spadają notowania na rynkach akcji, pod presją jest złoty. Po tym, jak na tereny samozwańczych, separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy wjechały rosyjskie czołgi - już oficjalnie, jak zapowiadał prezydent Rosji "w celu zapewnienia pokoju" - utrzymują się obawy, że Kreml może przekroczyć kolejną czerwoną linię. 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl>>> 

Rosja wkracza na wschód Ukrainy. Trwoga na rynkach - największa w Moskwie

Jak na razie działania Rosji uderzają w samą rosyjską giełdę. W poniedziałek notowania spadły tam najsilniej od ostatniego kryzysu finansowego w 2008 roku. Indeks RTS stracił 13,21 proc., a MOEX 10,5 proc. We wtorek dzień na rosyjskich rynkach znów zaczął się od solidnej, już panicznej wręcz przeceny, na poziomie 7-8 proc. Po kilkudziesięciu minutach handlu spadki nieco wyhamowały, ale przed 10:00 znów zrobiło się bardziej nerwowo - dolarowy indeks RTS tracił blisko 7 proc., a MOEX ponad 5,5 proc. 

Notowania indeksu RTS, giełda rosyjska.Notowania indeksu RTS, giełda rosyjska. Źródło: investing.com

Notowania indeksu MOEX, giełda rosyjska.Notowania indeksu MOEX, giełda rosyjska. Źródło: investing.com

Na europejskich giełdach po mocno spadkowej wczorajszej sesji dziś (we wtorek 22 lutego) rano przecena jest już mniejsza, poniżej 1 proc., a na przykład polski indeks największych spółek, WIG20, około 10:00 był nawet na niewielkim plusie

Notowania głównych indeksów giełd europejskich, 22 lutego 2022 r., około 10:00Notowania głównych indeksów giełd europejskich, 22 lutego 2022 r., około 10:00 źródło: investing.com

Rosyjskie aktywa doświadczają uderzenia nie tylko na giełdzie w Moskwie, lecz także w Londynie. Handlowane tam spółki we wtorek solidnie tracą. Rano Evraz (producent stali, w blisko 30 proc. należący do Romana Abramowicza) tracił prawie 4 proc., notowany w FTSE 100 Rosnieft spadał przez chwilę o nawet 7 proc., Łukoil o 8, a VTB Bank o ponad 9 proc. 

Nord Stream 2Polska chce zablokowania Nord Stream 2. "Jedna z pierwszych sankcji"

Kurs złotego w dół, ale rubel ma znacznie gorszy dzień

Pod presją jest też rynek walutowy. Złoty, jak to często bywa w momentach wzrostu globalnego niepokoju, słabnie - choć warto pamiętać, że polskiej walucie nie pomaga także napięcie na linii Warszawa - Bruksela. Niemniej w czasach zwiększonej niepewności inwestycyjnej i obaw o wybuch konfliktu na pełną skalę, złoty (podobnie jak waluty rynków wschodzących ogółem) jest aktywem postrzeganym jako relatywnie bardziej ryzykowne. Inwestorzy odpływają więc ze swoimi pieniędzmi w kierunku bezpieczniejszych opcji. Od mniej więcej połowy lutego notowania złotego pokazują kierunek na osłabianie - drożeje zarówno dolar, jak i euro, którego kurs w czasie wczorajszego wystąpienia Władimira Putina przekroczył znów poziom 4,54 zł. 

Notowania euro wobec złotego.Notowania euro wobec złotego. źródło: stooq.pl

Notowania dolara amerykańskiego wobec złotegoNotowania dolara amerykańskiego wobec złotego źródło: stooq.pl

Znacznie gorzej wygląda jednak sytuacja rubla. Jego notowania w parze z dolarem amerykańskim były najniższe od 15 miesięcy, choć jest to także blisko rekordów słabości. Za dolara trzeba płacić na rynku już 80 rubli. Najwyższym poziomem - w czasie kryzysu pandemicznego - było 82,80. Szansa na jego przekroczenie jest teraz bardzo realna. 

Ursula von der Leyen, zdjęcie ilustracyjneJakie sankcje na Rosję nałoży Zachód? USA wykonały już pierwszy ruch

Notowania dolara amerykańskiego wobec rubla rosyjskiegoNotowania dolara amerykańskiego wobec rubla rosyjskiego źródło: stooq.pl

Słaby rubel będzie najpewniej zasilać rosyjską inflację, która w styczniu przyspieszyła do 8,73 proc. i jest najwyższa od pięciu lat. Rosnące ceny obniżają poziom życia mieszkańców i są poważnym problemem dla Kremla. 

Ropa naftowa najdroższa od siedmiu lat. Kurs na 100 dolarów

Rosną także giełdowe ceny złota - aktywa, które jest postrzegane jako tzw. bezpieczna przystań inwestycyjna. Uncja na giełdzie wyceniana jest na ponad 1900 dolarów. Drożeje również srebro. 

W górę idą ceny surowców. Ropa naftowa niestrudzenie maszeruje w kierunku 100 dolarów za baryłkę. Ropa typu Brent (europejska, będąca na naszym kontynencie punktem odniesienia) drożeje we wtorek po 10:00 rano o 3,5 proc., przebijając poziom 96 dolarów. Amerykańska WTI notowana jest po ponad 94 dolary, drożejąc o około 4,8 proc. 

Notowania ropy naftowej typu Brent, wykres tygodniowyNotowania ropy naftowej typu Brent, wykres tygodniowy źródło: investing.com

Notowania ropy naftowej typu WTI, wykres tygodniowyNotowania ropy naftowej typu WTI, wykres tygodniowy źródło: investing.com

Notowania ropy Brent we wtorek rano doszły do poziomu 98,87 dolarów - najwyższego od siedmiu lat, od września 2014 roku i utrzymują się w tych okolicach. Droga ropa może sprawić, że inflacja utrzyma się blisko rekordowo wysokich (w niektórych państwach) poziomów. Mocno drożeje też na przykład nikiel - Rosja jest jego drugim największym producentem na świecie. 

O tym, co dzieje się teraz w Ukrainie, co robi Rosja i jak odpowiada Zachód, przeczytać można w poniższych tekstach:

Zapraszamy też do śledzenia naszej relacji na żywo z wydarzeń: Kryzys rosyjsko-ukraiński. Putin przemówił do narodu i rozkazał wojsku rozpoczęcie operacji w Donbasie. 

Zobacz wideo
Więcej o: