Program Rodzina 500 plus od 2022 roku obsługiwany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie składane są wnioski, które pozwolą rodzicom na otrzymywanie świadczenia przez kolejny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Aby zachować ciągłość, wniosek najlepiej złożyć do końca kwietnia. Ostatecznym terminem jest natomiast 30 czerwca, wtedy dostaniemy wyrównanie za ten miesiąc. Jeśli się spóźnimy, nie będzie nam przysługiwała wypłata za czerwiec, a jedynie na kolejne miesiące.
"Aby każdy miał możliwość wyjaśnienia wątpliwości dotyczących świadczeń rodzinnych oraz złożenia elektronicznego wniosku o 500 plus lub Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, organizujemy dla naszych klientów specjalne dyżury w ośrodkach pomocy społecznej, urzędach gmin czy urzędach miast - także w tych miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS" - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
24 lutego pracownicy ZUS będą odpowiadali na pytania dotyczące świadczeń wychowawczych i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Pomogą również w złożeniu wniosków oraz założeniu profilu na PUE ZUS. Miejscowości i nazwy instytucji, w których odbędą się dyżury, można znaleźć pod TYM linkiem.
Więcej informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Osoby, które potrzebują pomocy w sprawie świadczenia wychowawczego 500 plus lub Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, na co dzień znajdą ją:
Wniosku o 500 plus nie można już złożyć na papierze. Od tego roku możemy to zrobić jedynie drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Dodatkowo pieniądze są wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę.