SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). To powstałe w 1973 roku stowarzyszenie tysięcy instytucji finansowych, które dzielą się wzajemnie informacjami o realizowanych transakcjach. Z pomocą tego systemu klienci banków mogą wykonywać przelewy międzynarodowe w obcych walutach. Dziś to podstawa rozliczania się z podmiotami za granicą, chociażby partnerami handlowymi. Miliony osób dzięki SWIFT może też przesyłać pieniądze za granicę, np. do rodziny.
Ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym komunikacie opublikowanym w czwartek potępili rosyjską agresję na Ukrainę i wezwali do odłączenia Rosji od SWIFT.
"Cała społeczność międzynarodowa musi jak najmocniej potępić działania Rosji, nakładając na nią możliwie najsurowsze sankcje, w tym oddzielenie jej od systemu SWIFT i izolację polityczną" - czytamy w komunikacie.
W podobnym tonie wypowiedział się również prezydent Czech Milosz Zeman, który nazwał Putina "szaleńcem", a jego decyzje określił jako "irracjonalne". - Pora sięgnąć po dalece surowsze sankcje, niż pierwotnie planowano. Mam na myśli przede wszystkim sankcje w zakresie systemu bankowego SWIFT - podkreślił Zeman.
Wojna na Ukrainie - więcej na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jednak inne państwa członkowskie UE nie są chętne do podjęcia takiego ruchu, ponieważ utrudniłoby to europejskim instytucjom finansowym odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Ponadto Rosja mogłaby stworzyć alternatywny system płatności - wskazuje Reuters.
Przeciwko odcięciu Rosji od SWIFT miały opowiadać się zwłaszcza Niemcy, Włochy, Węgry i Cypr.
- Szybkość i jedność są w tej chwili najwyższym priorytetem - powiedział anonimowy unijny dyplomata, cytowany przez agencję. Dodał, że na tym etapie decyzja w sprawie odcięcia Rosji od SWIFT miałaby daleko idące konsekwencje, także w Europie.
Inny unijny dyplomata dodał, że "nie ma obecnie informacji o zgodzie [na odcięcie Rosji od SWIFT] w tym momencie".
Dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wskazują, że europejskie podmioty mają największy udział w puli niemal 30 mld dolarów kredytów dla rosyjskich banków.
Jednak odcięcia Rosji od SWIFT domaga się Ukraina. "Żądamy wyłączenia Rosji ze SWIFT, wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą i innych skutecznych kroków w celu powstrzymania agresora" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
"Nie będę dyplomatyczny w tym temacie. Każdy, kto teraz wątpi, czy Rosja powinna zostać wykluczona ze SWIFT, musi zrozumieć, że na jego rękach będzie krew niewinnych ukraińskich mężczyzn, kobiet i dzieci" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. "Odłączyć Rosję od SWIFT" - zaapelował.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.