Powietrzny mur dla rosyjskich samolotów. Tak wygląda blokada w Europie. A to pewnie nie koniec

Już dziewięć europejskich państw ogłosiło zamknięcie swoich przestrzeni powietrznych dla rosyjskich linii lotniczych. Samoloty m.in. Aerofłotu muszą teraz nadkładać sporo drogi, by przemieszczać się między Europą Zachodnią a Rosją. A to nie koniec, bo według nieoficjalnych doniesień, cała Unia Europejska ma zamknąć niebo dla Rosjan.
Zobacz wideo Jaka będzie przyszłość rosyjskich gazociągów?

Polska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla rosyjskich linii lotniczych od soboty (zakaz wszedł w życie o północy). W tym samym momencie takie restrykcje zaczęły obowiązywać w Czechach. Niebo dla rosyjskich samolotów zamknęła też Bułgaria. Rosja, zgodnie z oczekiwaniami, zareagowała na to w lustrzany sposób. 

Najnowsze wiadomości dotyczące wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Wojna w Ukrainie. Europejskie kraje zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii

Decyzje o blokadzie powietrznej ogłosiły też inne kraje naszego regiony Europy. Na Litwie zakaz wejdzie od północy w niedzielę. "Zakaz lotów samolotów agresora na wolnym niebie" - napisała Ingrida Šimonyt, litewska premierka. 

"Na demokratycznym niebie nie ma miejsca dla samolotów państwa-agresora" - to z kolei słowa jej odpowiedniczki z Estonii, Kai Kallas, na które szybko odpowiedział premier Słowenii.

Na liście są także Łotwa i Rumunia. Już wcześniej Wielka Brytania, w ramach własnych sankcji, wprowadziła zakaz przekraczania swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów będących rosyjską własnością - nie tylko liniowych, ale i prywatnych, to ruch skierowany do rosyjskich bogaczy. 

Na mapie europejskiego nieba rysuje się mur, który samoloty rosyjskich linii będą musiały omijać bardzo szerokim łukiem. 

Kraje europejskie zamykają niebo dla rosyjskich linii lotnicznychKraje europejskie zamykają niebo dla rosyjskich linii lotnicznych Gazeta.pl

Rosja lata naokoło

I to już się dzieje. Już wcześnie w sobotę lot Aerofłotu z Moskwy do Budapesztu trwał o około 70 minut dłużej niż zwykle, z powodu konieczności ominięcia zamkniętej chwilę wcześniej przestrzeni powietrznej nad Polską i Czechami - co pokazał portal Flightradar24.pl.

W sieci pojawiła się też mapa nowej trasy, jaką prawdopodobnie będą musiały pokonywać samoloty na linii Moskwa - Kaliningrad. Opublikować ją miał gubernator Kaliningradu na swoim kanale na Telegramie (my zamieszczamy ją dzięki wpisowi analityka OSW, Kamila Całusa, na Twitterze):

Późnym wieczorem w sobotę pojawiły się doniesienia, że niebo dla rosyjskich linii lotniczych może zamknąć cała Unia Europejska. Napisał o tym dziennikarz niemieckiej ARD - Matthias Deiss.  

Więcej o: