Rosja przygwożdżona sankcjami. Jakie konsekwencje odczują obywatele? "Mają zapasy kaszy gryczanej"

Rosjanie obudzili się w zupełnie nowym kraju. Odcięci finansowo od zachodniego systemu finansowego. - W Rosji nastąpił run na banki, ustawiały się długie kolejki. W wielu bankach zabrakło gotówki - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Piotr Arak, dyrektor PIE. Jakie będą konsekwencje sankcji? Posłuchaj rozmowy.

Bank Centralny Rosji podniósł główną stopę procentową z 9,5 proc. aż do 20 proc. W tej sposób próbuje ratować rubla przed zapaścią, a gospodarkę przed wyniszczającą inflacją. W nocy z niedzieli na poniedziałek weszły w życie nowe unijne sankcje uderzające m.in właśnie w rosyjski bank centralny. To tylko jeden z wielu bolesnych ciosów wymierzonych w gospodarkę Rosji.

Kraj został także odcięty od globalnego systemu finansowego SWIFT, co błyskawicznie odbiło się na kursie rubla, który pobił rekord słabości. W obawie przed potężnymi stratami nie uruchomiono w poniedziałek notowań moskiewskiej giełdy. Jak ten arsenał sankcji uderzy realnie w rosyjską gospodarkę? Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Zobacz wideo Sankcje na Rosję. Jakie realne konsekwencje odczują zwykli obywatele?
Więcej o: