Co Polska i UE mogą zrobić z rosyjskim węglem? "Powołajmy się na bezpieczeństwo narodowe"

- Apeluję, by Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. W jaki sposób UE może zrezygnować z węgla kupowanego od Putina? Czy Polska może podjąć samodzielną decyzję w tym zakresie? W programie "Studio Biznes" wyjaśniła to ekspertka.
Zobacz wideo Czy możemy odejść od importu węgla z Rosji? Pytamy ekspertkę

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o sankcjach gospodarczych nakładanych na Rosję. Szef polskiego rządu poruszył także tematykę rosyjskiego węgla.

- Polska zdecydowanie opowiada się za jak najdalej posuniętymi sankcjami - mówił Morawiecki. - Apeluję, by Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski. Polska chce zaprzestać importu tego węgla. Rozmawiałem z premierem Australii, by także stamtąd węgiel transportować - dodał. 

Studio Biznes Rosji płacimy nawet 500 mln dolarów dziennie. Jak zatrzymać machinę wojenną Putina?

Polska chce embarga na rosyjski węgiel. Czy to możliwe?

Czy Polska może zastąpić węgiel z Rosji? Łukasz Kijek spytał o to w programie "Studio Biznes" ekspertkę. Reporterka Outriders Karolina Baca-Pogorzelska wyjaśniła, że nałożenie sankcji na rosyjski węgiel będzie w przypadku Unii Europejskiej łatwiejsze, niż w przypadku ropy naftowej czy gazu. Polska mogłaby jednak samodzielnie wycofać się z importu. 

- Co można zrobić z węglem? Moglibyśmy powołać się na zapisane w traktatach bezpieczeństwo narodowe. W obecnej sytuacji możemy uznać, że nasze bezpieczeństwo narodowe, poprzez agresję na naszego sąsiada, jest zagrożone - stwierdziła.

Co jeszcze może zrobić Polska? Na jakie zapisy się powołać? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania. 

7 rosyjskich banków odłączonych od SWIFT-u. 7 rosyjskich banków odłączonych od SWIFT-u. "Sankcje z prędkością światła"

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: