Wojna w Ukrainie. Rosyjski okręt wojenny ostrzelany pod Odessą. "Minus jeden statek"

Ukraińskie władze poinformowały o ostrzelaniu rosyjskiego okrętu wojennego na Morzu Czarnym pod Odessą. Nie wiadomo jednak, czy statek zatonął, ale z przekazanych wieści wynika, że nie jest już zdolny do pracy.
Zobacz wideo Na ukraińską Winnicę spadło osiem rosyjskich rakiet. Zełenski apeluje

Wojna w Ukrainie trwa już niemal dwa tygodnie. Walki toczą się również na morzu, gdzie Ukraińcy odnieśli właśnie ważny sukces. 

Ukraina ostrzelała rosyjski okręt wojenny

Desant na Odessę Rosjanie przygotowywali od kilku dni. Na wodach Morza Czarnego pod miastem w poniedziałek w nocy Ukraińcy ostrzelali rosyjski okręt. 

Teraz możemy już powiedzieć: rosyjski statek poszedł do piekła, wróg ma straty. Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy! Chwała Ukrainie! Zniszczymy wroga. Minus jeden statek

- mówi rzecznik sztabu administracji Odessy Sergiej Bratczuk w wiadomości opublikowanej na Telegramie. Nie wiadomo, czy statek zatonął, ale z wypowiedzi Bratczuka można wywnioskować, że rosyjski okręt nie jest już zdolny do kolejnych ataków. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Ostrzał statku potwierdziła również Ukraińska Marynarka, która załączyła do wiadomości nagranie z tego wydarzenia. 

Rosjanie wykorzystują cywilne statki do ochrony

Statek Helt został przejęty w środę. Rosjanie nakazali estońskiej jednostce wpłynąć do strefy zagrożenia na Morzu Czarnym. Okupanci mieli zmusić estoński statek, aby służył im jako "żywa tarcza". Ostatecznie statek utonął. Wszystkich sześciu członków załogi przeżyło. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: