24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Od tego czasu rosyjskie siły prowadzą ostrzał nie tylko celów militarnych, ale także cywilnych, bez żadnego znaczenia strategicznego. Pociski spadają na centra miast i dzielnice mieszkalne Kijowa, Czernihowa, Mariupola, a przede wszystkim Charkowa, gdzie od początku wojny zginęło według lokalnych władz 170 cywilów. Cywile bywają ostrzeliwani także w czasie prób ewakuacji przez korytarze humanitarne. Ukraina broni się zaciekle, walczy nie tylko zawodowa armia, ale także dziesiątki tysięcy ochotników obrony cywilnej. Kraje zachodnie nakładają na Rosję kolejne sankcje. Najnowsze informacje na temat rosyjskiej agresji i jej skutków na stronie głównej Gazeta.pl.
Centralny Bank Rosji ogłosił, że zawiesza sprzedaż walut obcych w bankach dla mieszkańców kraju. Zakaz dotyczący dewiz wprowadzono na pół roku, od 9 marca do 9 września.
W tym czasie utrudnione będzie też wypłacanie walut z kont walutowych w rosyjskich bankach. Będzie to możliwe tylko w dolarach, bez względu na to, w jakiej walucie posiada się konto, wprowadzono też limit wypłat w wysokości 10 tys. dolarów. Bank w komunikacie stwierdza jednocześnie, że "w rosyjskich bankach około 90 proc. rachunków walutowych nie przekracza kwoty 10 tysięcy dolarów amerykańskich". Nie będzie za to żadnego problemu z wymianą walut obcych na ruble.
Tymczasem rubel warty jest - w dolarach - już 40 proc. mniej niż na początku roku i jest najsłabszą walutą rynków wschodzących - szacuje Reuters. Przecena pogłębiła się mocno po inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego. Wprawdzie rubel oddał (niewielką) część strat po tym, jak w poniedziałek pobił rekord słabości, ale handel na tej walucie i tak jest obecnie szczątkowy. Sankcje wprowadzone przez państwa zachodnie, a także działania Rosji, które mają ograniczać ich skutki, utrudniają rynkowy handel aktywami rosyjskimi.
Wojna w Ukrainie. Notowania dolara amerykańskiego wobec rubla. Źródło: investing.com.
Wśród nałożonych przez UE i USA sankcji na sektor finansowy znalazło się odcięcie części rosyjskich banków od systemu SWIFT (rozliczania transakcji międzynarodowych), zablokowanie transakcji w dolarach dla rosyjskich banków, a także zamrożenie zagranicznych aktywów Centralnego Banku Rosji. Część restrykcji (w tym wymienione tutaj), Amerykanie uzgadniali z Brukselą. Najnowsze sankcje, ogłoszone przez Joe Bidena we wtorek, USA wprowadziły bez koordynacji z UE - to amerykańskie embargo na rosyjską ropę naftową i gaz ziemny. Wcześniej embargo na rosyjską ropę nałożyła Kanada.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: