Rosja nie zwróci Europie dzierżawionych samolotów. Putin podpisał nową ustawę o ich nacjonalizacji

Władimir Putin uchwalił prawo pozwalające zatrzymać w Rosji zagraniczne samoloty. To odpowiedź na europejskie sankcje, które zmusiłyby Rosję do zwrotu kilkudziesięciu maszyn m.in. linii Aerofłot.

Ustawa o środkach wsparcia lotnictwa cywilnego została przyjęta przez rosyjski rząd. Według nowego prawa kilkaset samolotów dzierżawionych od firm z Europy m.in. przez rosyjskie linie lotnicze Aerofłot nie zostanie zwróconych do ich właścicieli

Zobacz wideo Charków. Czteropiętrowy budynek mieszkalny zniszczony podczas rosyjskiego nalotu

Putin wprowadza nowe prawo lotnicze 

Portal 300gospodarka.pl podaje, że w uzasadnieniu do ustawy napisano, że "ma ona na celu zachowanie zagranicznej floty powietrznej rosyjskich operatorów w obliczu sankcji". Janis Kluge, niemiecki ekonomista, podkreśla, że ta ustawa jeszcze bardziej obniża i tak tragicznie niską wiarygodność Rosji na rynku. "Zniknie zaufanie do ochrony praw własności. Kto jeszcze kiedykolwiek wyśle jakiekolwiek maszyny do Rosji?". 

Rosyjscy przewoźnicy powinni zwrócić do Europy nawet kilkaset samolotów. Termin zwrócenia maszyn wyznaczano do 28 marca 2022 r. Wprowadzone prawo o nacjonalizacji samolotów wywraca ustalenia do góry nogami.

Według portalu 300gospodarka.pl certyfikacja zagranicznej floty ma być prowadzona przy udziale laboratoriów badawczych i centrów certyfikacji. Terminy certyfikacji technicznych środków ochrony transportu zostaną przesunięte z 1 stycznia 2022 r. na 31 grudnia 2023 r. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja nacjonalizuje prawo lotnicze. "Kradzież"

Ministerstwo Transportu Rosji znalazło więc sposób, jak zatrzymać w swojej flocie europejskie odrzutowce, nie płacąc za nie pieniędzy. Internauci oraz eksperci takie rozwiązanie jednogłośnie nazywają "kradzieżą".  

Airbus i Boeing, których samoloty są wykorzystywane przez rosyjskie linie, zapowiedziały, że zaprzestają wsparcia technicznego dla rosyjskich linii lotniczych i dostaw części zamiennych. Zarząd Transportu Bahamów, który podjął decyzję o cofnięciu tzw. świadectw zdatności do lotu dla samolotów wydzierżawionych Rosji. W praktyce pozbawia się ich ubezpieczenia. 

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: