Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC; amerykański odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej) nie zaskoczył. W środę zrobił dokładnie to, czego oczekiwały rynki, czyli podniósł poziom głównej stopy procentowej do 0,25-0,5 proc.
Co więcej, Fed (bank centralny USA) przewiduje, że właściwe będzie stałe podwyższanie tego przedziału. Przewiduje się, że w 2022 r. może dojść do serii nawet 6-7 kolejnych podwyżek stóp.
Środowa decyzja Fed kończy okres bardzo luźnej polityki pieniężnej w USA, zapoczątkowany w 2020 r. po wybuchu pandemii koronawirusa. Wówczas Fed nie tylko ściął stopy do zera, ale też ruszył z potężnym programem luzowania ilościowego, który właśnie dobiegł końca.
Przy odpowiednim zaostrzeniu polityki pieniężnej, Komitet oczekuje, że inflacja powróci do celu 2 proc., a rynek pracy pozostanie silny
- czytamy w komunikacie Fed po posiedzeniu FOMC. W dokumencie napisano także m.in., że w ostatnich miesiącach stopa bezrobocia w USA znacząco spadła, inflacja zaś pozostaje wysoka w efekcie "nierównowagi podaży i popytu związanej z pandemią, wyższymi cenami energii i szerszą presją cenową". Inflacja w lutym w USA wyniosła 7,9 proc. - był to najwyższy odczyt od 1982 roku.
W komunikacie po posiedzeniu FOMC napisano także, że konsekwencje wojny w Ukrainie dla gospodarki amerykańskiej są wielce niepewne, ale "w najbliższym czasie inwazja i związane z nią wydarzenia prawdopodobnie będą wywierać dodatkową presję wzrostową na inflację i odbiją się na aktywności gospodarczej".
De facto wobec szefa Fedu Jeromego Powella pojawiały się w ostatnich miesiącach podobne zarzuty co te, z którymi zmagać musiał się także prezes NBP Adam Glapiński. Chodzi m.in. o długo utrzymywane przekonanie, że inflacja jest przejściowa oraz że zacieśnianie polityki pieniężnej jest spóźnione.
Początek podwyżek stóp w USA to ważna wiadomość także dla polskiego oraz europejskiego banku centralnego.
ECB i NBP walczą o mocne waluty dla ograniczenia inflacji, więc nie mogą stać z boku. Koniec dekady niskich stóp
- oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Fed poinformował w środę także o rewizji prognoz inflacji i wzrostu PKB w USA. Inflacja w 2022 r. według centralnej ścieżki projekcji na wynieść 4,1-4,7 proc. Dla porównania, w grudniu 2021 r. przewidywano, że będzie to 2,2-3 proc. Jednocześnie Fed obniżył prognozę wzrostu PKB na ten rok z 3,6-4,5 proc. oczekiwanych w grudniu ub.r. do 2,5-3 proc.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl