Stopy procentowe w USA w końcu w górę. Fed zrobił dokładnie to, czego się spodziewano

Stopy procentowe w USA w końcu idą w górę. Federalny Komitet Otwartego Rynku podniósł poziom głównej stopy procentowej z 0-0,25 proc. do 0,25-0,5 proc.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC; amerykański odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej) nie zaskoczył. W środę zrobił dokładnie to, czego oczekiwały rynki, czyli podniósł poziom głównej stopy procentowej do 0,25-0,5 proc.

Co więcej, Fed (bank centralny USA) przewiduje, że właściwe będzie stałe podwyższanie tego przedziału. Przewiduje się, że w 2022 r. może dojść do serii nawet 6-7 kolejnych podwyżek stóp. 

Środowa decyzja Fed kończy okres bardzo luźnej polityki pieniężnej w USA, zapoczątkowany w 2020 r. po wybuchu pandemii koronawirusa. Wówczas Fed nie tylko ściął stopy do zera, ale też ruszył z potężnym programem luzowania ilościowego, który właśnie dobiegł końca.

Zobacz wideo Jak sankcje nałożone na Rosję odbiją się na naszej gospodarce? Ekspert tłumaczy

Szef Fed jak Glapiński

Przy odpowiednim zaostrzeniu polityki pieniężnej, Komitet oczekuje, że inflacja powróci do celu 2 proc., a rynek pracy pozostanie silny

- czytamy w komunikacie Fed po posiedzeniu FOMC. W dokumencie napisano także m.in., że w ostatnich miesiącach stopa bezrobocia w USA znacząco spadła, inflacja zaś pozostaje wysoka w efekcie "nierównowagi podaży i popytu związanej z pandemią, wyższymi cenami energii i szerszą presją cenową". Inflacja w lutym w USA wyniosła 7,9 proc. - był to najwyższy odczyt od 1982 roku. 

W komunikacie po posiedzeniu FOMC napisano także, że konsekwencje wojny w Ukrainie dla gospodarki amerykańskiej są wielce niepewne, ale "w najbliższym czasie inwazja i związane z nią wydarzenia prawdopodobnie będą wywierać dodatkową presję wzrostową na inflację i odbiją się na aktywności gospodarczej".

De facto wobec szefa Fedu Jeromego Powella pojawiały się w ostatnich miesiącach podobne zarzuty co te, z którymi zmagać musiał się także prezes NBP Adam Glapiński. Chodzi m.in. o długo utrzymywane przekonanie, że inflacja jest przejściowa oraz że zacieśnianie polityki pieniężnej jest spóźnione.

Początek podwyżek stóp w USA to ważna wiadomość także dla polskiego oraz europejskiego banku centralnego.

ECB i NBP walczą o mocne waluty dla ograniczenia inflacji, więc nie mogą stać z boku. Koniec dekady niskich stóp

- oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Fed: wyższa inflacja, wolniejszy wzrost gospodarczy

Fed poinformował w środę także o rewizji prognoz inflacji i wzrostu PKB w USA. Inflacja w 2022 r. według centralnej ścieżki projekcji na wynieść 4,1-4,7 proc. Dla porównania, w grudniu 2021 r. przewidywano, że będzie to 2,2-3 proc. Jednocześnie Fed obniżył prognozę wzrostu PKB na ten rok z 3,6-4,5 proc. oczekiwanych w grudniu ub.r. do 2,5-3 proc.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl 

Więcej o: