Pomoc Ukrainie. Jak mogą pomóc przedsiębiorcy? Czy można przekazać darowiznę ze środków firmy?

Przedsiębiorcy każdego roku wspierają szczytne cele, przekazując darowizny na potrzebujących. W tym roku, z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, wielu z nich zastanawia się, czy może przekazać darowiznę dla Ukrainy. Czy jest to możliwe i jak to zrobić? Podpowiadamy.

Inwazja Rosji na Ukrainę wiąże się z niewyobrażalną dewastacją. Żołnierze rosyjscy zamieniają ukraińskie miasta w gruzy, bombardując budynki mieszkalne, szkoły, szpitale. Zabijają całkowicie bezbronnych cywilów, pacjentów szpitali, dzieci, reporterów, którzy relacjonują działania wojenne. Po trzech tygodniach od wybuchu wojny, skala zniszczeń w Ukrainie jest ogromna.

Polacy od pierwszego dnia wojny starają się pomóc uciekającym z Ukrainy uchodźcom. Pomoc okazać chcą też przedsiębiorcy, nie wszyscy wiedzą jednak, jak to zrobić. Przykładem może być darowizna. Ale czy można ją później odliczyć od podatku?

Zobacz wideo Zełenski odpowiada na rosyjskie fejki: Nie złożymy broni

Darowizna dla Ukrainy. Roczne zeznanie CIT

Czym jest darowizna? To dobrowolne przekazanie osobie prawnej lub fizycznej środków finansowych lub rzeczy materialnych, bez oczekiwania czegoś w zamian. "Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku" - brzmi definicja zawarta kodeksie cywilnym (art.888).

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Przedsiębiorcy, którzy chcą przekazać darowiznę Ukrainie, oczywiście mogą to zrobić. Jak podaje "Rzeczpospolita", firmy, które pomagają Ukrainie za pośrednictwem działających na terenie Polski (i innych krajów należących do UE i EOG) organizacji pozarządowych, mogą odliczyć przekazaną darowiznę w rocznym zeznaniu CIT.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło już prace nad tym, by móc zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na wytworzenie lub nabycie rzeczy, będących przedmiotem darowizny. Jak podaje rp.pl, zasady takie miałyby obowiązywać od 24 lutego do 31 grudnia 2022 roku.

Darowizna. Ile można odliczyć i jak to zrobić prawidłowo?

Obowiązuje 10 proc. limit odliczenia darowizny. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy on całości odliczeń z tytułu darowizny razem z  darowizną na kształcenie zawodowe i na cele kultu religijnego.

Elon Musk Elon Musk drwi z Kadyrowa i zmienia imię na Twitterze

W przypadku, gdy darowizną są towary opodatkowane VAT, kwotą darowizny jest wartość towaru plus VAT  "w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny" - tłumaczy rp.pl.

Dowodem przekazania darowizny w przypadku przedmiotów jest oświadczenie obdarowanego. W przypadku, gdy darowizną są pieniądze, takie potwierdzenie stanowi potwierdzenie przelewu. Oba potwierdzenia mogą być przydatne w przypadku kontroli.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: