Giełda w Moskwie ponownie zacznie działać, ale tylko w teorii. Nie będzie handlu akcjami

Od poniedziałku ponownie zacznie działać moskiewska giełda, jednak tylko przez cztery godziny dziennie. Do obrotu trafią obligacje federalne. Prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina przekazała, że instytucja będzie nabywać obligacje w ilościach "niezbędnych do ograniczenia zagrożeń dla stabilności finansowej".

"Bank Rosji jest gotowy do stopniowego wznowienia handlu na moskiewskiej giełdzie" - przekazała prezes Elwira Nabiullina cytowana przez rosyjską agencję RIA Nowosti. I dodała, że "w poniedziałek w sekcji giełdowej Moskiewskiej Giełdy rozpocznie się obrót obligacjami federalnymi" - powiedział Nabiullina.

Zobacz wideo Kwiecień: Jeśli Rosjanie nie spłacą swojego zadłużenia, to nic wielkiego się nie stanie

Prezes Banku Rosji o czasie na "dostosowanie się do nowych warunków"

Nabiullina przekazała, że handel na giełdzie moskiewskiej został zawieszony, aby uniknąć gwałtownych wahań cen papierów wartościowych w czasie bezprecedensowej zmiany w gospodarce.

Szefowa banku centralnego dodała, że handel obligacjami federalnymi będzie możliwy od poniedziałku (21 marca) między godziną 10 a 11 na w trybie aukcji dyskretnej, a od 13 do 17 w trybie zwykłym. "Krótka sprzedaż takich instrumentów będzie zabroniona" - podkreśla Bank Rosji

Władimir PutinEkspert: Porządek międzynarodowy, który znaliśmy, właśnie umarł

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

"Aby zapobiec nadmiernej zmienności i zapewnić zrównoważoną płynność w tym segmencie podczas wznowienia obrotu, Bank Rosji będzie kupował OFZ w ilościach niezbędnych do zapobieżenia zagrożeniom dla stabilności finansowej. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych planujemy pełną sprzedaż tego portfela obligacji, aby zneutralizować wpływ tej transakcji na politykę pieniężną" - przekazała. I dodała, że Bank Rosji, podejmując decyzje, "będzie brać pod uwagę potrzebę restrukturyzacji gospodarki na dużą skalę". - Będziemy prowadzić politykę pieniężną w taki sposób, aby dać gospodarce czas na dostosowanie się do nowych warunków zewnętrznych - wyjaśniła Nabiullina.

MoskwaRosja. Uciekają kolejne firmy, a policja ściga mieszkańców. "Przeczesują telefony"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: