Świat wciąż handluje z Rosją. Czy Polska zablokuje ciężarówki jadące na wschód? Pytamy eksperta

Świat odcina się od Rosji, nakłada na nią sankcje i wycofuje swoje firmy. Ale wciąż kupuje rosyjską ropę, gaz i węgiel i sprzedaje reżimowi swoje towary. Widać to na polskiej granicy, przez którą przejeżdżają tysiące ciężarówek kierujących się na wschód. Czy wymianę handlową z Rosją można powstrzymać? Łukasz Kijek zapyta o to Jacka Piechotę, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Bartosz Turek z HRE opowie o rynku nieruchomości.
Zobacz wideo "Studio Biznes" o handlu z Rosją i sytuacji na rynku nieruchomości

Świat zareagował na napaść Rosji na Ukrainę, wprowadzając błyskawiczne sankcje. Eksperci podkreślają jednak, że pomimo restrykcji wymiana handlowa nie jest całkowicie wstrzymana. Jest to szczególnie widoczne na polskiej granicy z Białorusią, gdzie wciąż widać długie kolejki ciężarówek. Również tych kierujących się do Rosji.

TIR-y jadą do Rosji przez Polskę. Czy można je zablokować?

Czy Polska zablokuje im przejazd? Do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. - Jesteśmy gotowi na to, żeby odciąć dostawy różnego rodzaju, ale to jest kompetencja wyłącznie UE. Te osoby, które dzisiaj mówią o tym, żeby z dnia na dzień to zrobić samodzielnie, narażają nas na to, że te transporty pójdą w innym miejscu i to będzie nieefektywne, po drugie narażają na różnego rodzaju reperkusje prawne dla strony polskiej - stwierdził w poniedziałek.

Łukasz Kijek, prowadzący program "Studio Biznes" o możliwościach i konsekwencjach blokowania transportów porozmawia z ekspertem. Sytuację na granicy wyjaśni Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

'Studio Biznes' o wojnie w Ukrainie i nie tylkoRosja zbankrutuje? Andrzej Zaucha gościem "Studia Biznes"

Brali kredyty przy zerowych stopach. Co dalej z rynkiem nieruchomości?

W drugiej części programu Bartosz Turek, Główny Analityk HRE Investments, wyjaśni, jak sytuację na rynku nieruchomości zmienił cykl podwyżek stóp procentowych. W latach 2020-2021 banki udzieliły bowiem kredytów o wartości ponad 100 mld zł. Kredytobiorcy cieszyli się zerowymi stopami, które dziś wzrosły o kilka punktów procentowych. A wzrosnąć mogą jeszcze bardziej. 

Czy kredytobiorcy mają powody do obaw? Jak sytuacja związana z podwyższonymi stopami procentowymi, rosnącą inflacją i spadającą zdolnością kredytową wpłynie na branżę? Zapraszamy do obejrzenia programu. 

Nie zabraknie w nim też stałych pozycji. Redakcja Moto.pl sprawdziła, jak na drodze sprawuje się Lexus UX, crossover utrzymany w wyjątkowym stylu. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Władimir PutinKiedy zbankrutuje Rosja? Ekonomiści podają datę. "Społeczeństwo może spodziewać się terroru"

Więcej o: