Polski Ład. Były minister finansów o zmianach: Trudno będzie znaleźć popychadło

Od blisko dwóch miesięcy pełniącym obowiązki ministra finansów jest premier Mateusz Morawiecki. Poprzedni minister Tadeusz Kościński zapłacił stanowiskiem za błędy w Polskim Ładzie. - W tej sytuacji trudno będzie znaleźć popychadło, tym bardziej że pan premier sam osobiście pociąga te sznurki Polskiego Ładu od samego początku i to on za te zmiany odpowiada - mówił w środowym "Studiu Biznes" prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów, doradca ekonomiczny Szymona Hołownii. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w systemie podatkowym. W dużym stopniu oznaczają, że Polski Ład przechodzi do historii. Zniknąć ma ulga dla klasy średniej, a stawki podatku zostaną zmniejszone. Nadal jednak nie ma sygnałów z rządu o tym, kto miałby zostać nowym ministrem finansów. Czy brakuje chętnych na to stanowisko? Czy jest dziś odważny do podjęcia tej misji? Pytaliśmy w środowym "Studiu Biznes" byłego ministra finansów. - Każdy minister czuje konstytucyjną odpowiedzialność i myślę, że w tej sytuacji trudno będzie znaleźć, jak powiedziałem, popychadło, tym bardziej że pan premier sam osobiście pociąga te sznurki Polskiego Ładu od samego początku i to on odpowiada za zmiany - mówił prof. Wojciechowski. Posłuchaj fragmentu.

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Premier mógłby znaleźć sobie kolejne popychadło do naprawy Polskiego Ładu

Polski Ład do kosza. Rząd proponuje znów zmiany w podatkach

Polski Ład, który z początkiem roku wprowadził ogromne zamieszanie w polskim system podatkowym, zostanie poddany potężnym zmianom. Od lipca zniknąć ma m.in. ulga dla klasy średniej. Stawka podatku PIT zostanie zmniejszona z 17 do 12 proc. Tyle tylko, że rząd nie zamierza wycofywać się z innego rozwiązania obowiązującego od stycznia. Chodzi o składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., której - w odróżnieniu od lat wcześniejszych - nie odpisujemy już od podatku.

Więcej o: