Japonia o uwolnieniu rezerw ropy naftowej: Podejmiemy działania i będziemy obserwować sytuację na świecie

Japonia podejmie odpowiednie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej - oświadczył minister przemysłu Koichi Hagiuda. Wcześniej Stany Zjednoczone zapowiedziały największe w historii uwolnienie rezerw tego surowca.

W piątkowym komunikacie Koichi Hagiuda przekazał, że Japonia będzie działać w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej, uważnie obserwując rozwój sytuacji na świecie.

- Nie jest jasne, czy uwolnienie zostanie dokonane przez same Stany Zjednoczone, czy też USA przedstawią propozycję na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej - powiedział japoński minister przemysłu na konferencji prasowej, cytowany przez Agencję Reutera.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ropa naftowa. Zachód uzgodnił uwolnienie 60 mln baryłek surowca

Koichi Hagiuda wypowiedział się w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej przed nadzwyczajnym spotkaniem, które zostało zwołane na piątek przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA). Kraje będą omawiać kwestię dalszego uwalniania swoich rezerw.

Według IEA zachodnie sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę spowodują w kwietniu utratę około 3 mln baryłek rosyjskiej ropy dziennie. Przypomnijmy, że 1 marca Stany Zjednoczone i sojusznicy uzgodnili uwolnienie 60 mln baryłek ropy naftowej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

USA dokonają "historycznego uwolnienia" rezerw ropy naftowej

USA zapowiedziały w czwartek, że w ramach "historycznego uwolnienia" na rynek w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ma trafiać średnio milion baryłek dziennie.

"Świat nigdy nie uwolnił rezerw ropy naftowej w tempie miliona baryłek dziennie przez tak długi czas. To rekordowe uwolnienie zapewni historyczną podaż, która posłuży jako pomost do końca roku, kiedy produkcja krajowa wzrośnie" - powiadomił Biały Dom w swoim komunikacie.

Podkreślono, że prezydent Joe Biden koordynuje to działanie z sojusznikami i partnerami na całym świecie i oczekuje się, że inne kraje przyłączą się do tej akcji, co doprowadzi do tego, że łączna liczba uwalnianych dziennie baryłek przekroczy milion.

Zobacz wideo Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy
Więcej o: