Trzynaste emerytury będą wypłacone przed Wielkanocą. Minister Maląg podała terminy wypłat

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej przekazała w poniedziałek, że 3,5 mln tegorocznych świadczeń "trzynastej emerytury" zostaną wypłacone do 10 kwietnia. "Trzynastki" ma otrzymać 9,7 mln osób. Całkowity koszt świadczeń szacuje się na kwotę 13,1 mld zł.

"Trzynasta emerytura" to dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, które wypłacane jest niezależnie od sytuacji finansowej. W 2022 r. wszystkie "trzynastki" wyniosą dokładnie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę. Jest ono równe najniższej emeryturze obowiązującej od 1 marca. Świadczenie będzie zatem wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym.  

Trzynasta emerytura. Ile wyniesie?

"Nasze zobowiązania wobec Polaków wypełniamy niezależnie od okoliczności. Nie rezygnujemy z działań i programów, których realizację zadeklarowaliśmy. Trzynasta emerytura jest świadczeniem rocznym od 2020 r., gwarantowanym ustawą - polscy emeryci i renciści mogą być absolutnie spokojni o jego wypłatę" - zapewniła szefowa resortu rodziny, w rozmowie z PAP.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsi seniorzy otrzymali "trzynastkę" w piątek 1 kwietnia, a kolejne wypłaty mają nastąpić 5, 8 i 15 kwietnia. Oznacza to, że dodatkowe środki pojawią się na koncie jeszcze przed Wielkanocą. Minister Maląg zapowiedziała, że do 10 kwietnia do blisko 3,5 mln emerytów i rencistów trafi przeszło 4,6 mld zł w ramach "trzynastej emerytury".  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Trzynasta emerytura. Kiedy będą wypłacane świadczenia?

"Druga tura wypłat, która przypada 5 kwietnia, to kolejne niemal 2 mld zł dla 1,47 mln osób. Z kolei jeszcze przed przypadającym w niedzielę 10 kwietnia, kiedy wypada kolejna transza - trzynastka trafi do kolejnego przeszło miliona emerytów i rencistów na kwotę 1,44 mld zł" - zapowiada minister Maląg dla PAP. 

W 2020 "trzynasta emerytura" przewidziana jest dla łącznie 9,7 mln emerytów i rencistów na kwotę 13.1 mld złotych. Świadczeni przysługuje wszystkim, którzy do końca marca mieli przyznane prawo do wypłaty emerytury, renty lub innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Więcej o: