Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent? Marlena Maląg: Nie planujemy, ale za to będzie 14. emerytura

Waloryzacja rent i emerytur jest w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki GUS, dlatego nie planujemy dodatkowej waloryzacji - powiedziała Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej. Ale zapewniła, że będzie za to wypłacana 14. emerytura na jesieni 2022 r.

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej była pytana w środę rano w Programie I Polskiego Radia, czy w związku z wysoką inflacją resort planuje dodatkową waloryzację emerytur i rent w tym roku.

Więcej na temat inflacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura zamiast dodatkowej waloryzacji. "Decyzja podjęta przez Kaczyńskiego i Morawieckiego"

- Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur, ona była w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy - podkreśliła Marlena Maląg. Ale dodała, że będą za to wypłacane "czternastki".

- 14. emerytura cały czas była analizowana, czy ona w tym roku będzie jako to dodatkowe świadczenie, czy też nie. Została decyzja podjęta przez pana premiera Jarosława Kaczyńskiego, pana premiera Mateusza Morawieckiego, że to świadczenie będzie realizowane, analizując sytuację gospodarczą i przede wszystkim zasobność portfeli emerytów w związku z rosnącą inflacją - mówiła ministerka, dodając, że "czternastka" będzie wypłacana w IV kwartale 2022 r.

- Kończymy prace nad ustawą, niedługo ta ustawa już wyjdzie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i zacznie się jej proces legislacyjny - dodała.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

"Czternastka" - jaka będzie wysokość świadczenia w 2022 r.?

Wysokość 14. emerytury ma wynieść równowartość minimalnej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto. Wprowadzony ma zostać próg dochodowy - jego poziom jest jeszcze ustalany. Zastosowany będzie mechanizm złotówka za złotówkę, czyli emeryci przekraczający próg dochodowy otrzymają świadczenie, ale pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Tymczasem w kwietniu wypłacane są 13. emerytury. Dodatkowe świadczenie nie wymaga składania żadnych wniosków. "Trzynastka" wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217 zł "na rękę".

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Zobacz wideo Znam niejedną KOBIETĘ, która jest SILNIEJSZA niż niejeden facet
Więcej o: