Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wspiera coraz częściej. 2 tys. zł na ratę przez trzy lata

Tylko w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Polacy podpisali umowy o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców o wartości wyższej niż w jakimkolwiek poprzednim pełnym roku. Z drugiej strony - wciąż zdecydowanie trudno powiedzieć, abyśmy masowo potrzebowali wsparcia funduszu w spłacie rosnących rat kredytów. Wkrótce Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przejdzie prawdopodobnie remont generalny.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa już ponad sześć lat (od lutego 2016 r.). Banki wrzuciły do niego łącznie ponad 600 mln zł. Fundusz ma czasowo pomagać w spłacie rat kredytów mieszkaniowych. 

Dotychczas zainteresowanie Funduszem Wsparcia Kredytobiorców było niewielkie. Powodów mogło być kilka. Po pierwsze, choć oczywiście wypadki chodzą po ludziach, to systemowo nie mieliśmy w ostatnich latach w Polsce (i wciąż nie mamy) problemów ze spłacalnością kredytów mieszkaniowych. Nie bez znaczenia z pewnością jest też fakt, że wsparcie z FWK obwarowano wieloma zastrzeżeniami i po prostu nie każdy się na nie łapie lub woli poszukać innych rozwiązań. 

Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego (administrującego Funduszem Wsparcia Kredytobiorców) przesłanych Gazeta.pl, najwięcej umów o wsparcie podpisano w 2016 r. - 481 o łącznej wartości 10,7 mln zł (czyli niespełna 2 proc. puli środków w FWK). W kolejnych latach było ich jeszcze mniej. Liczba umów nieco odbiła w 2020 r., co zapewne należy wiązać z kryzysem covidowym.

embed
embed
Zobacz wideo Zamrożenie WIBOR rozwiązałoby problem z wysokimi ratami kredytów?

Adam Glapiński, prezes NBP, 7 kwietnia 2022 r. Glapiński pytany o szczyt inflacji: "czerwiec". Zielone światło od komisji

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców z coraz większym zainteresowaniem

Najnowsze dane wskazują jednak, że zainteresowanie wsparciem z FWK szybko rośnie. Wciąż jest dość niskie w porównaniu do puli zgromadzonych w funduszu środków, ale jednak skok jest bardzo wyraźny. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. podpisano 195 umów na kwotę ponad 10,7 mln zł (więcej niż w rekordowym 2016 r.), a dodając dane z pierwszych 11 dni kwietnia, liczba ta rośnie do 274 umów o wartości niespełna 15,4 mln zł. W samym marcu podpisano 178 umów o łącznej wartości niemal 9,9 mln zł (czyli znacznie więcej niż w całym 2021 r.), w kwietniu - do 11. dnia miesiąca - 79 o wartości ponad 4,6 mln zł.

Jeśli ten trend się utrzyma, rekord podpisanych umów z 2016 r. zostanie złamany jeszcze w pierwszym półroczu br. A wszystko wskazuje na to, że się utrzyma, bo nie sposób nie wiązać wzrostu zainteresowania Funduszem Wsparcia Kredytobiorców z rosnącymi ratami kredytów.

Od października 2021 r. główna stopa procentowa NBP wzrosła z 0,10 proc. do 4,50 proc., a WIBOR 3M (na którym opiera się oprocentowanie większości kredytów złotowych) z 0,24 proc. do ok. 5,50 proc. Co więcej, na horyzoncie nie widać końca podwyżek - bardzo możliwe, że główna stopa NBP dojdzie nawet do ponad 6 proc.

Rata kredytu na 300 tys. zł na 25 lat z oprocentowaniem WIBOR 3M plus marża 2 proc., zaciągniętego na początku 2016 r., skoczyła z ok. 1330 zł jeszcze we wrześniu 2021 r. (i ok. 1530 zł w momencie uruchomienia kredytu w 2016 r.) do już ponad 2 tys. zł obecnie. Nie da się wykluczyć, że wzrośnie w najbliższych miesiącach jeszcze do ok. 2,2-2,3 tys. zł, oby nie wyżej.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej, 7 kwietnia 2022 r. Wszystko, co słyszeliście od Glapińskiego i zapomnieliście

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zasady

Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można skorzystać w dwóch sytuacjach:

  • w razie problemów ze spłatą kredytu
  • gdy kwota ze sprzedaży mieszkania nie wystarczy na spłatę kredytu w całości (problem dotyczy części kredytobiorców walutowych)

W praktyce jednak, jak informuje BGK, z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców korzystają wyłącznie osoby w tej pierwszej sytuacji.

O wsparcie w spłacie kredytu mogą wnioskować osoby, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych trzech warunków:

  • przynajmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego

  • rata pochłania co najmniej połowę miesięcznego dochodu w rodzinie (gospodarstwie domowym)

  • po opłaceniu raty zostaje na życie 1552 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego (singla) lub 1200 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Uwaga - te kwoty dotyczą 2022 r., są waloryzowane co roku.

Jak wynika z danych BGK, najwięcej beneficjentów Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to osoby spełniające ten ostatni warunek.

Są też pewne dodatkowe ograniczenia w dostępie do FWK, np. jeśli osoba bezrobotna została zwolniona z pracy z własnej winy lub jeśli posiada inne mieszkanie.

Wniosek o skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców składa się bezpośrednio w banku-kredytodawcy.

Pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców polega na spłacie z niego części lub całości raty (maksymalnie 2 tys. zł miesięcznie) przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Niestety, potem te pieniądze - przynajmniej w większości - trzeba zwrócić (więc przez pewien czas trzeba będzie spłacać zarówno raty kredytu, jak i raty wsparcia).

Spłata wsparcia rozpoczyna się po dwóch latach (od wypłaty ostatniej raty pomocy z FWK). Zasadniczo dokonywana jest w 144 nieoprocentowanych ratach o równej wysokości (tj. przez 12 lat), natomiast jeśli pierwszych sto rat spłacimy bez opóźnienia, reszta zostanie nam umorzona.

Politycy chcą poprawiać Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

W związku z szybkim i dużym wzrostem rat kredytów w ostatnich miesiącach, politycy kolejnych opcji wychodzą z różnymi inicjatywami pomocy kredytobiorcom. Pojawiają się np. pomysły zamrożenia stawki WIBOR (Lewica) czy podobny dotyczący zamrożenia rat na poziomie z końca 2021 r. (PO). PSL postuluje z kolei likwidację marż kredytowych. 

Jednak wśród różnych idei pojawiają się i takie, które dotyczą Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zmian w FWK oczekuje Polska 2050 - chodzi m.in. o podniesienie miesięcznej kwoty wsparcia z 2 tys. zł do 4 tys. zł. 

Zresztą, jak poinformował kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki, rząd pracuje nad taką reformą Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, aby "można było skorzystać z niego w sposób realny". Nie podał jednak szczegółów.

Więcej o: