Do kiedy wnioski o dopłaty rolnicze? Blisko 4 mld złotych na dofinansowania

Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie dopłat do nawozów dla polskich rolników. Od przyszłego tygodnia będą oni mogli składać wnioski o dofinansowania. Do kiedy będzie można złożyć wniosek o dopłaty rolnicze? Jakie warunki trzeba spełnić? Odpowiadamy.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, poinformował w czwartek 21 kwietnia na konferencji prasowej w Załężu Dużym, że wnioski o dopłaty do nawozów będzie można składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od najbliższego poniedziałku, czyli od 25 kwietnia do 16 maja 2022 r. W sumie na ten cel trafi 3,9 mld zł.

Kwalifikujący się beneficjenci będą uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości do 107 euro, czyli 500 zł na hektar gruntów rolnych, oraz do 53,5 euro, czyli 250 zł na hektar użytków zielonych i pastwisk. Górnym pułapem pomocy będzie kwota odpowiadająca pomocy dla obszaru 50 ha.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

"Drogie nawozy, to drogie zboża, drogie pasze, a w konsekwencji droga żywność"

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że dopłaty dla rolników mają ograniczyć przyczynę wzrostu cen żywności. - Drogie nawozy, to drogie zboża, drogie pasze, a w konsekwencji droga żywność - mówił wicepremier Kowalczyk.

Jak podaje Bankier, według ostatnich dostępnych danych za marzec 2022 roku ceny żywności w Polsce wzrosły rok do roku o 9,6 proc. Co podrożało najbardziej? Mięso drobiowe i tłuszcze roślinne - niemal o jedną trzecią. Wzrosły też ceny mąki i pieczywa oraz cukru (odpowiednio 19,4 proc., 17,7 proc. i 24,2 proc.).

Dopłaty do nawozów 2022. Zasady przyznawania wniosków

"Dopłaty będą przysługiwały do nawozów zakupionych od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku" - czytamy na stronie rządowej. Wysokość wsparcia nie może przekroczyć iloczynu powierzchni upraw deklarowanej w złożonym wniosku, jednak nie większej, niż 50 ha.

Dopłata wyniesie:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem traw na GO, a także łąk i pastwisk,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk, a także traw na GO z wyłączeniem powierzchni, do której przyznano wsparcie w ramach działania "Działanie rolno-środkowskowo-klimatyczne."

Ponadto, wysokość wsparcia nie może przekroczyć iloczynu liczby ton nawozów mineralnych zakupionych w danym okresie i różnicy średniej ceny za tonę nawozów, a także średniej ceny danego typu nawozu mineralnego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukrainie. 

Więcej o: