Prezydent Andrzej Duda powołał nową ministerkę finansów. Czekaliśmy na to od lutego

- Nowym ministrem finansów będzie Magdalena Rzeczkowska - poinformował premier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji prasowej, na kilka godzin przed jej zaprzysiężeniem. Andrzej Duda zaakceptował jego wniosek o powołanie Rzeczkowskiej na to stanowisko. Wcześniej kobieta pełniła funkcję szefowej Krajowej Administracji Skarbowej.

W lutym Tadeusz Kościński przestał pełnić funkcję ministra finansów. Było to konsekwencją błędów, jakie popełniono przy wprowadzaniu Polskiego Ładu.  - Jest to podyktowane tym, że pan minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - mówiła wtedy o rezygnacji rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Do czasu znalezienia następcy rolę szefa resortu finansów przejął tymczasowo premier Mateusz Morawiecki. Po ponad 2 miesiącach wreszcie udało mu się znaleźć następczynię. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Ministerstwo Finansów. Kim jest Małgorzata Rzeczkowska, nowa ministerka finansów 

Magdalena Rzeczkowska od 2020 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefowej Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a już od 2002 roku - w Ministerstwie Finansów. W 2016 roku została odznaczona brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w 2018 roku uhonorowana "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości". 

Według informacji przedstawionych na rządowych stronach Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała proces wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Nowa ministerka była także odpowiedzialna za elektronizację obsługi procesów celnych, która "zakończyła się sukcesem: 100 procent zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie".  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Mateusz Morawiecki przedstawił nową ministerkę finansów. Uporządkuje Polski (nie)Ład?

Z inicjatywy Rzeczkowskiej wprowadzono również nowe rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. W ostatnim czasie przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych m.in. polegających na wdrożeniu Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO). 

Nowe ministerka została zaprzysiężona przez Prezydenta RP we wtorek (26 kwietnia) o godzinie 15.00. Andrzej Duda dokonał oficjalnej zmiany w składzie Rady Ministrów i wręczył Rzeczkowskiej nominację. Zaznaczył, że "Czas jest niełatwy, także dla spraw budżetowych państwa. Stabilność ma w tej sytuacji niezwykle istotne znaczenie". 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: