W lutym Tadeusz Kościński przestał pełnić funkcję ministra finansów. Było to konsekwencją błędów, jakie popełniono przy wprowadzaniu Polskiego Ładu. - Jest to podyktowane tym, że pan minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - mówiła wtedy o rezygnacji rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Do czasu znalezienia następcy rolę szefa resortu finansów przejął tymczasowo premier Mateusz Morawiecki. Po ponad 2 miesiącach wreszcie udało mu się znaleźć następczynię.
Magdalena Rzeczkowska od 2020 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefowej Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a już od 2002 roku - w Ministerstwie Finansów. W 2016 roku została odznaczona brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", a w 2018 roku uhonorowana "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości".
Według informacji przedstawionych na rządowych stronach Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała proces wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego. Nowa ministerka była także odpowiedzialna za elektronizację obsługi procesów celnych, która "zakończyła się sukcesem: 100 procent zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie".
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Z inicjatywy Rzeczkowskiej wprowadzono również nowe rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. W ostatnim czasie przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych m.in. polegających na wdrożeniu Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).
Nowe ministerka została zaprzysiężona przez Prezydenta RP we wtorek (26 kwietnia) o godzinie 15.00. Andrzej Duda dokonał oficjalnej zmiany w składzie Rady Ministrów i wręczył Rzeczkowskiej nominację. Zaznaczył, że "Czas jest niełatwy, także dla spraw budżetowych państwa. Stabilność ma w tej sytuacji niezwykle istotne znaczenie".
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl