Kowalczyk: Nie możemy zagwarantować cen żywności. "Wzrosty mogą być duże"

- Wzrosty cen żywności mogą być duże. One już się dokonały, ale jeśli sytuacja wojenna się nie zmieni, to one dalej będą rosły - ocenił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak bardzo wzrosły ceny żywności w ciągu ostatniego roku i miesiąca? Dane opublikowane przez GUS nie są optymistyczne.

Inflacja wyniosła w kwietniu 12,3 proc., możliwe jednak, że czynniki, które częściowo odpowiadają za jej wzrost, nadal będą się utrzymywać. Tak przynajmniej można interpretować stwierdzenia ministra rolnictwa. 

Zobacz wideo Ile będą kosztować sektor bankowy wakacje bankowe i odejście od WIBOR-u?

Ceny żywności rosną przez wojnę? Minister rolnictwa wyjaśnia

- Polska pod względem żywnościowym może się czuć bezpiecznie. Mówię o kwestiach ilościowych, a nie o cenach. Wystarczy żywności na wykarmienie wszystkich Polaków i uchodźców z Ukrainy. Podaż może być jednak na rynkach światowych zakłócona, więc nie możemy zagwarantować cen - powiedział Henryk Kowalczyk na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia

Szef resortu rolnictwa zaznaczył też, że Polacy mogą w znaczącym stopniu odczuć podwyżki. - Jeśli sytuacja na Ukrainie się nie zmieni i będzie zagrożenie nieobsiania pól, to ceny zbóż wzrosną. To będzie się przekładało na mąkę, chleb, makarony, ale też na produkty zwierzęce, bo zboża, to także pasze - wyjaśnił.

Wzrosty cen żywności mogą być duże. One już się dokonały, ale jeśli sytuacja wojenna się nie zmieni, to one dalej będą rosły

- powiedział Kowalczyk.

Inflacja w kwietniu z kolejnym rekordem

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w piątek wynika, że inflacja w Polsce osiągnęła kolejny rekord. Wyniosła - w porównaniu z rokiem poprzednim - 12,3 proc. Biorąc pod uwagę ten właśnie okres znacząco podrożała żywność. W tej kategorii ceny urosły o 12,7 proc. W ujęciu miesięcznym również wydać wzrosty. Żywność i napoje alkoholowe podrożały o 4,2 proc. Droższe są też nośniki energii - o 2,4 proc. Dobrą informacją jest spadek cen paliw - o 0,8 proc.

Wzrost cen jest też widoczny w danych zaprezentowanych przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Globalny indeks cen żywności FAO, który publikuje ONZ, w kwietniu poszedł w górę o 31 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i 55 proc. w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Oleje podrożały - w stosunku rocznym - o 53 proc., a w porównaniu do okresu sprzed pandemii o 147 proc. W przypadku zbóż wzrost wynosi odpowiednio 35 i 65 proc. Mniejsze tempo wzrostu dotyczy mięsa, które, w porównaniu z poprzednim rokiem, jest droższe o 17 proc.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: