Inflacja nie ma litości. Pełne dane gorsze od wcześniejszych rachunków. 12,4 proc. w kwietniu

Inflacja w kwietniu wyniosła 12,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To niewielkie pogorszenie względem tzw. szybkiego szacunku opublikowanego przed dwoma tygodniami. Wówczas wskaźnik osiągnął poziom 12,3 proc. Jest to też najgorszy wynik od 24 lat. Co podrożało w największym stopniu?

Inflacja w kwietniu 2022 r. ostro w gorę - wynika z danych opublikowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do kwietnia 2021 r. o 12,4 proc.  (wskaźnik cen 112,4), a w stosunku do marca 2022 r. wzrosły o 2,0 proc. (wskaźnik cen 102,0). GUS podaje też dane w rozbiciu na ceny towarów i usług - pierwsze podrożały o 13,1 proc., drugie o 10,1 proc.

Szczegółowy raport GUS wskazuje, że żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 12,7 proc., a nośniki energii o 19,5 proc. W znacznym stopniu, bo o 21,1 proc. podrożał też transport. 

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe są droższe o 5,9 proc., wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego o 8,6 proc., rekreacja i kultura o 9,3 proc. O 14,1 proc. podrożały restauracje i hotele, o 6,3 proc. edukacja, a zdrowie o 6,5 proc. Wśród najniższych wzrostów znalazły się odzież i obuwie - 3,7 proc. Inne towary i usługi podrożały o 7,9 proc. 

Zmiany cen towarów i usług w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w proc.)Zmiany cen towarów i usług w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w proc.) GUS

Oznacza to nieco gorszy wynik od wcześniejszych wyliczeń. Zgodnie z tzw. szybkim odczytem opublikowanym pod koniec kwietnia, inflacja wyniosła 12,3 proc. Był to najwyższy odczyt od 1998 r., czyli od 24 lat. 

Zmiany cen towarów i usług w stosunku do okresu poprzedniego (w proc.)Zmiany cen towarów i usług w stosunku do okresu poprzedniego (w proc.) GUS

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Tarcza antyinflacyjna przedłużona?

Od 1 lutego w Polsce obowiązuje tarcza antyinflacyjna. W założeniu została wprowadzona na sześć miesięcy, co oznacza, że przestanie obowiązywać wraz z końcem lipca tego roku. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy. W związku z wprowadzoną tarczą antyinflacyjną obowiązuje również obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa oraz przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd i obniżenie VAT na ciepło do 5 proc.

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, zapowiedział, że rząd ma w planach przedłużenie tarczy antyinflacyjnej "dotąd, aż inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie", czyli do momentu, aż zacznie spadać. Zastrzegł jednak, że konkretna decyzja wciąż jeszcze nie zapadła.

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: