W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i blokady ukraińskich portów, zboża i inne produkty rolne z Ukrainy nie mogą być dostarczane do swoich miejsc przeznaczenia. Zagraża to ogólnoświatowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i pojawia się pilna potrzeba utworzenia alternatywnych szlaków logistycznych z wykorzystaniem wszystkich możliwych rodzajów transportu.
Komisja Europejska w czwartkowym komunikacie przedstawiła plan działania mający na celu ustanowienie "korytarzy solidarnościowych", aby Ukraina mogła eksportować zboża i importować potrzebne jej towary - począwszy od pomocy humanitarnej, po pasze dla zwierząt i nawozy.
Więcej informacji z Ukrainy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
20 mln ton zbóż ma zostać wywiezione z Ukrainy przed upływem trzech miesięcy przy użyciu infrastruktury UE. Jest to gigantyczne wyzwanie, więc zasadnicze znaczenie ma koordynacja i optymalizacja łańcuchów logistycznych, wprowadzenie nowych dróg i unikanie wąskich gardeł w największym możliwym stopniu
- powiedziała unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
Komisja zaproponowała rozwiązania nadzwyczajne oraz średnio- i długoterminowe działania, których celem jest lepsze połączenie i zintegrowanie infrastruktury ukraińskiej z unijną. - Zarówno w przypadku średnio- i długoterminowych rozwiązań będziemy pracować z ukraińskimi władzami i ściśle współpracować szczególnie z sąsiednimi państwami członkowskimi, które nie szczędziły wysiłków pomagając podczas tego kryzysu - przekazała Valean.
Po stronie ukraińskiej tysiące wagonów i samochodów ciężarowych oczekuje na odprawę. Średni czas oczekiwania dla wagonów wynosi 16 dni, a na niektórych granicach dochodzi nawet do 30 dni. Jeszcze więcej zboża gotowego do wywozu czeka na eksport w ukraińskich silosach. Wyzwaniem są różne szerokości torów: ukraińskie wagony nie są kompatybilne z większością sieci kolejowej UE, w związku z czym większość towarów musi zostać przeładowana na samochody ciężarowe lub wagony, które pasują do standardowej szerokości toru w UE. Proces ten jest czasochłonny i nie ma zbyt wielu obiektów przeładunkowych wzdłuż granic.
Jak czytamy w komunikacie, Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami będzie pracować nad zwiększeniem przepustowości infrastruktury nowych korytarzy eksportowych oraz nad utworzeniem nowych połączeń infrastrukturalnych w ramach odbudowy Ukrainy. W perspektywie krótkoterminowej będzie pracować nad następującymi działaniami:
Rosjanie z okupowanych terenów Ukrainy ukradli już pół miliona ton ziarna. Wywożą je drogą morską m.in. do Syrii. Wykorzystują do tego porty zlokalizowane na Krymie.
Według informacji przekazanych przez szefa ukraińskiego resortu dyplomacji Dmytra Kułebę, wartość zrabowanego zboża to ponad 100 mln dolarów. Obecnie niemal wszystkie statki, które wypływają z portu w Sewastopolu, wywożą ukradzioną z Ukrainy produkcję rolną. Część zboża Rosja sprzedaje Syrii.
Dmytro Kułeba zaznaczył, że wcześniej ukraińscy dyplomaci zapobiegli zakupom kradzionego ukraińskiego zboża przez Egipt i Libię. Jak dodał, wszystkie podmioty zamieszane w nielegalny obrót ukraińską produkcją rolną popełniają przestępstwo i będą za nie ukarane. Rosjanie w wyniku działań wojennych prowadzonych od 24 lutego zajęli m.in. obwód chersoński na południu kraju. Tam oprócz uprawy zbóż rozwinięta jest produkcja owoców i warzyw.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina