Finlandia. Długopis, którym minister podpisał wniosek do NATO, stał się hitem. Model zniknął ze sklepów

Długopis, którym fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto popisał wniosek o akcesję kraju do NATO, chce mieć każdy Fin. Ze sklepów zniknęły wszystkie egzemplarze tego modelu. Teraz Finowie z niecierpliwością czekają na dostawę produktu.

Model długopisu, którym szef fińskiego MSZ podpisał wniosek o akcesję kraju do NATO, kosztuje osiem euro, ma złoty kolor i opływowy kształt. Fiński portal yle.fi określił go mianem "zabawnego".

Zobacz wideo

Finlandia. Długopis, który stał się marzeniem każdego Fina

Długopis, którym we wtorek został podpisany wniosek akcesyjny Finlandii do NATO, szef fińskiego MSZ pożyczył od jednego z dziennikarzy obecnych na sali. Mieszkańcy Finlandii niezwłocznie ruszyli do sklepów, aby kupić taki sam model. Dziennik "Helsingin Sanomat" sprawdził, że modelu nie było ani na sklepowych półkach, ani na tych internetowych już w środę rano. Jednak dom handlowy Stockmann uspokoił klientów i przekazał gazecie, że niedługo pojawi się dostawa długopisów. 

Sanna Marin, premierka FinlandiiFinlandia bez dostaw prądu z Rosji. Brakujący import może zapewnić Szwecja

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przyjęcie do NATO

Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Ambasadorowie tych krajów przy Sojuszu Północnoatlantyckim spotkali się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Na 18 maja zaplanowano spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów wszystkich krajów członkowskich, którzy mają dać zielone światło dla procesu akcesyjnego.

Przewiduje się, że potrwa on tylko kilka tygodni. Po jego zakończeniu protokoły akcesyjne muszą być podpisane przez wszystkich sojuszników, później rozpocznie się procedura ratyfikacyjna dokumentów w państwach członkowskich. Na każdym z etapów przewidziano przyspieszone procedury i jest prawdopodobne, że zostaną one sfinalizowane do końca roku.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

!Sklep sieci Carrefour w WarszawieW dziewięciu krajach UE inflacja już dwucyfrowa. W jednym ok. 20 proc.

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: