W tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos weźmie udział ok. 2,5 tys. osób - przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, społeczeństwa obywatelskiego oraz mediów. Wśród gości będzie 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata.
Nieobecność Rosji na tegorocznym szczycie w Davos potwierdził prezes Światowego Forum Ekonomicznego Borge Brende. - Zdecydowaliśmy, że w Davos w tym roku nie będzie rosyjskich firm, nie będziemy też mieli przedstawicieli z Rosji - powiedział w podcaście "Radio Davos". W zeszłym tygodniu podczas konferencji wyraził przekonanie, że jest to "właściwa decyzja".
- Agresja Rosji na Ukrainę będzie opisywana w przyszłych podręcznikach historii jako załamanie powojennego i pozimnowojennego porządku. Dlatego mówimy o "punkcie zwrotnym w historii" - dodał założyciel WEF Klaus Schwab.
Swój udział w tegorocznym zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
O godz. 11:15 w poniedziałek ma odbyć się zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Natomiast o godz. 19:00 Mateusz Morawiecki weźmie udział w wydarzeniu "Doświadczenie polskiej kultury", będącym oficjalnym otwarciem Domu Polskiego (Polish House) w Davos. Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
We wtorek na godz. 9:30 przewidziano wystąpienie premiera Morawieckiego przed panelem dotyczącym przyciągania nowych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego dnia w Davos pojawi się także prezydent Andrzej Duda. Jak zapowiadał w niedzielę w Kijowie, na Światowym Forum Ekonomicznym będzie rozmawiał z przywódcami o specjalnych funduszach na odbudowę Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina musi zostać odbudowana na koszt Rosji.
We wtorek o 10:45 Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wpływowi wojny w Ukrainie na porządek międzynarodowy. Prezydent Polski spotka się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem oraz z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem. W Domu Polskim prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem. W obecności obu przywódców zostanie podpisane porozumienie między GPW a Bankiem Centralnym Armenii. We wtorek o 14:30 Duda weźmie udział w zamkniętym dla mediów nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL). Jego temat to "Ożywianie sojuszu transatlantyckiego".
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina