Morawiecki może już planować wydatki? Francuski minister: Polska dostanie pieniądze z KPO. Jest data

Francuski minister finansów wyraził przekonanie, że odblokowanie środków dla Polski nastąpi w czerwcu. Według niepotwierdzonych informacji Polska ustąpi w sprawie nowego podatku, który wprowadzić chce Unia Europejska.

Kolejne doniesienia potwierdzają, że Polska otrzyma wkrótce środki z Krajowego Planu Odbudowy. Swoje zdanie na ten temat wyraził francuski minister finansów Bruno Le Maire. Podał też termin, w którym sprawa środków dla Polski zostanie zatwierdzona.

Zobacz wideo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk był gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (24.05)

KPO jednak dla Polski? Są kolejne doniesienia. I data

Jak donosi Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM, Le Maire wyraził przekonanie, że odblokowanie środków dla Polski nastąpi najpóźniej do 17 czerwca. "W zamian" Polska przestanie wetować unijne plany wprowadzenia nowego podatku CIT od firm - twierdzi. 

Dziennikarka ustaliła też, że pierwsze pieniądze w ramach KPO popłyną do Polski najwcześniej po wakacjach. Wsparcie unijnego projektu podatkowego nie jest jednak jedynym z warunków. Polska wciąż jest zobowiązana do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, uznanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za organ niezgodny z unijnymi standardami niezależności.

Polska może liczyć w pierwszej kolejności na wypłatę zaliczki. Podobnie jak w przypadku innych krajów jej wypłata nie wymaga przedstawiania żadnych dokumentów, ani planów - środki są rozliczane po ich wydaniu. 

Krajowy Plan Odbudowy odblokowany? Kolejne doniesienia

Wcześniej do kwestii KPO odniósł się Krzysztof Sobolewski z Prawa i Sprawiedliwości. - Jeszcze w tym tygodniu KPO Polski ma zostać pisemnie zatwierdzone przez Komisję Europejską. Polska wypełniła wszystkie założenia, nazywane kamieniami milowymi, których oczekiwała KE - powiedział we wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.     

Stwierdził też, że Polska powinna otrzymać pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy podczas wakacji lub na początku września. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że jeszcze w tym tygodniu środki na KPO mają zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską, a do końca wtorku poszczególni komisarze mogą zgłaszać swoje ewentualne zastrzeżenia. Polityk podkreślił, że nasz kraj spełnia wszystkie kryteria, by otrzymać te środki.

Zaznaczył, że Polska wypełniła wszystkie założenia zwane kamieniami milowymi, które oczekiwała KE. Dodał, że ze strony Polski jest oczekiwanie, że Komisja przestanie blokować pieniądze na KPO. Krajowy Plan Odbudowy ma pomóc naszej gospodarce w odbudowie po pandemii COVID - 19. Część unijnych pieniędzy będzie przekazanych na KPO w formie dotacji, część w formie pożyczek.

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: