14. emerytura. Polacy chcą "czternastki" dla emerytów na stałe. "Seniorzy na pewno docenią" [SONDAŻ]

Prawie 60 proc. Polaków chce, aby 14. emerytura została wprowadzona na stałe - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu". Na początku roku wybuchło małe zamieszanie - rząd twierdził, że "czternastka" była jednorazowa, choć Jarosław Kaczyński wcześniej zapewniał o corocznej wypłacie świadczenia.

Badanie zrealizował 24-25 maja na zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster na reprezentatywnej próbie 1062 dorosłych osób. Polacy zostali w nim zapytani, czy rząd powinien wprowadzić 14. emeryturę na stałe. 

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Za wprowadzeniem "czternastki" na stałe opowiedziało się 59 proc. Polaków. Odmiennego zdania jest 41 proc. osób - podaje "Super Express". - Z punktu widzenia starszych osób, zwłaszcza teraz, gdy ceny z dnia na dzień szaleją, taka "czternastka" na stałe byłaby cenną sprawą. Seniorzy na pewno docenią taką decyzję rządu - powiedziała dr Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w rozmowie z tabloidem.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) 14. emerytura. Sejm uchwalił ustawę. Kiedy będzie wypłacana?

"Czternastka" będzie tylko w 2022 roku? Kaczyński obiecał, że będzie na stałe

Na początku 2022 r. ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński mówił: "O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku". W podobnym tonie wyraził się rzecznik rządu Piotr Müller. "14. emerytura z założenia miała być jednorazowa" - pisał na Twitterze.

Z kolei we wrześniu 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał, że "czternastka" nie będzie wypłacana jednorazowo. - Ja chcę jeszcze raz zapewnić, bo jest taka propaganda, która próbuje wprowadzić wśród emerytów niepewność. W przyszłym roku będzie 13 emerytura. Chcę to bardzo mocno podkreślić - to jest i będzie. Ale w kolejnym roku - i też już na stałe - będzie 14. emerytura - mówił prezes PiS na spotkaniu wyborczym w Płocku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński 14. emerytura. Większość Polaków chce kolejnej "czternastki". Kaczyński obiecał

14. emerytura w tym roku pojawi się zaskakująco wcześnie

Tegoroczna "czternastka" będzie w tym roku wypłacana od 25 sierpnia do 20 września. 14. emeryturę otrzymają osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w zeszłym tygodniu, 14. emerytura w wysokości najniższej emerytury, czyli 1338,44 zł brutto, zostanie przekazana tym emerytom i rencistom, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których emerytura lub renta są wyższe, będzie stosowany mechanizm "złotówka za złotówkę".

Warto przypomnieć o pewnej zmianie, którą wprowadziła ustawa. W tym roku w przypadku 14. emerytury będzie obowiązywać minimalna kwota świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale jej nie dostaną.

Zobacz wideo Dlaczego?
Więcej o: