Nadchodzą "najdroższe wakacje w historii". Kiedy najlepiej rezerwować wyjazdy? Ekspert wyjaśnia

Gdyby hotelarze podnieśli ceny do takiego poziomu, do jakiego wzrosły koszty prowadzenia ich działalności, płacilibyśmy za wypoczynek aż 30 proc. więcej. Na szczęście koszty wyjazdu w Polsce wzrosną o 10-15 proc., natomiast podróże zagraniczne podrożeją bardziej, głównie z powodu drogiego paliwa lotniczego. - Cena paliwa lotniczego w przypadku podróży zagranicznej ma niesamowite przełożenie na ostateczną cenę wycieczki - powiedział wiceprezes biura podróży Itaka i wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Piotr Henicz w TVN24.

- Koszty prowadzenia działalności hotelarskiej wzrosły w stosunku do ubiegłego roku w granicach 25-30 proc., a ceny wypoczynku wzrosły o ok. 10, czasami 15 proc. Tutaj jest prosty wniosek. Zdecydowana większość hotelarzy postanowiła nie podnosić wprost proporcjonalnie cen do rosnących kosztów, a uczynić to kosztem swojej rentowności, uzyskiwania gorszych wyników. Gdyby przełożyć jeden do jednego te koszty, to ceny byłyby znacznie wyższe - wyjaśnił Piotr Henicz.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Można zyskać 500 zł na dziecko. Luka w przepisach

Wakacje 2022. Kiedy najlepiej rezerwować wyjazd?

Ekspert uważa, że w tym roku czekają nas "najdroższe wakacje w historii". - Wszyscy widzimy na każdym kroku, jak kształtują się ceny, a co za tym idzie, prowadzenie biznesu turystycznego też jest coraz trudniejsze i koszty radykalnie wzrastają - podkreślił Henicz na antenie TVN24. Zdaniem wiceprezesa Polskiej Izby Turystyki, decyzje o wakacjach w Polsce lub za granicą należy "podejmować już". - Kto dokonał rezerwacji, wyjdzie na tym zdecydowanie lepiej - podkreślił.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piotr Henicz wyjaśnił, że ceny w drugiej połowie czerwca, w lipcu, sierpniu i wrześniu są takie same. W październiku bywało nieco taniej, ale zdaniem eksperta w tym roku może być wręcz odwrotnie za sprawą ceny paliwa lotniczego. Wakacje zagraniczne już są droższe o 20 proc., a ceny będą jeszcze rosnąć.

- Udział w cenie wyjazdu zagranicznego przelotu, czyli paliwa, jest bardzo duży. W zależności od czasu trwania lotu może stanowić od 30 do 50 proc. [ceny wyjazdu - red.]. Paliwo lotnicze podrożało dzisiaj o ponad 60 proc. - powiedział Henicz.

Grecja (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje 2022. Które kraje wymagają certyfikatu covidowego? [LISTA]

Bon turystyczny na wakacje po Polsce. Komu przysługuje?

Wybierając się w podróż po Polsce, warto pamiętać o bonie turystycznym. To 500 zł, którymi można zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego.

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mają co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat. Na każde dziecko przypada po 500 zł. Natomiast jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje na nie 1000 zł.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich są m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego?
Więcej o: