Wakacje 2022 bez testu na koronawirusa. Które kraje wciąż wymagają certyfikatu covidowego? [LISTA]

W większości państw Unii Europejskiej turyści nie muszą już przedstawiać certyfikatów covidowych. W których krajach wymagane jest jednak potwierdzenie szczepienia lub negatywny test na obecność koronawirusa?

Niektóre popularne w okresie wakacyjnym kraje Europy zdecydowały się zachować część obostrzeń covidowych. Dotyczy to między innymi Włoch i Hiszpanii. Jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach?

Zobacz wideo Czym mają być wakacje kredytowe? Ekspert tłumaczy

Wakacje 2022 - gdzie nie trzeba posiadać certyfikatu covidowego?

Potwierdzenie szczepienia, przebycia choroby czy posiadanie negatywnego testu na obecność koronawirusa nie jest wymagane w większości krajów należących do Unii Europejskiej. Podróże bez konieczności przedstawiania zaświadczeń obowiązują w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Węgrzech. Unijnego certyfikatu nie trzeba posiadać także jadąc do Szwajcarii, Norwegii, Albanii i Islandii.

Bez certyfikatu można polecieć także na wakacje do Meksyku, Jordanii, Izraela, Wietnamu, Dominikany czy na Malediwy. Od 1 czerwca tak zwany green pass nie będzie obowiązywał też w Niemczech i na Cyprze. 

Wakacje 2022 - Francja, Włochy, Portugalia i Hiszpania nadal wymagają certyfikatów covidowych

Francja nie wymaga od podróżnych negatywnego testu, o ile są to osoby w pełni zaczepione (certyfikat jest ważny przez dziewięć miesięcy po szczepieniu podstawowym). Osoby niezaszczepione muszą przedstawić: negatywny wynik testu PCR wykonany do 72 godzin przed wylotem; negatywny wynik testu antygenowego, który był wykonany w ciągu 48 godzin; zaświadczenie o powrocie do zdrowia. Z obowiązków tych zwolnione są dzieci do 12. roku życia. 

Włosi wymagają od turystów przedstawienia dowodu szczepienia, powrotu do zdrowia lub negatywnego wyniku testu (te same zasady, co w przypadku Francji). Z testu zwolnione są osoby poniżej 6. roku życia. Brak odpowiednich dokumentów skutkuje pięciodniową izolacją. 

Hiszpania i Portugalia wymagają dowodu szczepienia, zaświadczenia o powrocie do zdrowia lub negatywnego testu na koronawirusa (warunki te same, co we Francji). Zasady te obowiązują osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 lat. W przypadku Portugalii wyjątkiem jest Madera, gdzie nie ma żadnych regulacji związanych z COVID-19.

Wakacje 2022 w Turcji - niektórzy muszą przedstawić negatywny test

Turyści udający się na wakacje do Turcji muszą przedstawić dowód szczepienia, zaświadczenie o przebyciu choroby (która miała miejsce między 28 dniami a 6 miesiącami przed podróżą), negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin lub negatywny wynik testu antygenowego sprzed 48 godzin. Regulacje dotyczą dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. 

Więcej o: