Morawiecki o embargu na rosyjską ropę: Udało się przełamać impas

Po kilku godzinach dyskusji ustaliliśmy, że szósty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej będzie obejmował także sankcje na ropę - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenie zakupu rosyjskiej ropy może sięgnąć 90 proc.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował tuż przed północą, że kraje UE osiągnęły porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę. "Porozumienie natychmiast pokryje 2/3 importu z Rosji, odcinając podstawowe źródło finansowania machiny wojennej. To maksymalna presja na Rosję, by zakończyć wojnę" - napisał. 

Zobacz wideo Kiedy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu? Pytamy Marcina Ociepę

Premier Mateusz Morawiecki komentuje embargo na rosyjską ropę

Do sprawy odniósł się również polski premier. - Po kilku godzinach dyskusji ustaliliśmy, że szósty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej będzie obejmował także sankcje na ropę - stwierdził tuż po zakończeniu rozmów. - Udało się przełamać impas - zapewnił Mateusz Morawiecki

Zdaniem szefa rządu UE pokazała, że jest wspólnotą. - Dzisiaj solidarność i jedność w Radzie Europejskiej i Unii Europejskiej zatriumfowały - stwierdził. Dodał też, że bez zajęcia się kluczowym źródłem dochodów "ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Putina".

Premier Mateusz MorawieckiOświadczenie majątkowe Morawieckiego. Premier pozbył się oszczędności

Wiktor Orban: Węgierskie rodziny mogą spać spokojnie

Zadowolony jest też węgierski premier. Stwierdził, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zakazu stosowania na Węgrzech ropy z Rosji została odrzucona. - Doszliśmy do porozumienia, które stanowi, że kraje, otrzymujące ropę, mogą nadal działać na obecnych warunkach. Rodziny mogą dziś spać spokojnie, udało nam się wycisnąć z tego jak najwięcej - powiedział Wiktor Orban. 

Łączne ograniczenia zakupu rosyjskiej ropy mogą sięgnąć 90 proc. Oprócz embarga UE Polska i Niemcy planują bowiem zrezygnować do końca roku sprowadzania surowca rurociągiem Przyjaźń. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: