8,1 proc. - tyle wyniosła inflacja roczna w strefie euro według opublikowanych we wtorek danych Eurostatu. To najwyższy odczyt w historii. To także koniec (krótkiej) stabilizacji - w kwietniu inflacja w strefie euro wyniosła 7,4 proc., tyle samo co w marcu.
Żywność w strefie euro podrożała przez rok o 7,5 proc., energia o ponad 39 proc. - wynika z danych Eurostatu.
Z danych Eurostatu wynika, że w strefie euro najwyższą inflację ma Estonia. Tam tempo wzrostu cen przebiło już 20 proc. i wyniosło w maju 20,1 proc.
Na inflacyjnym podium są jeszcze pozostałe kraje bałtyckie - Litwa (18,5 proc.) i Łotwa (16,4 proc.). Dwucyfrowy odczyt inflacji unijny urząd statystyczny podał także dla Słowacji (11,8 proc.), Grecji (10,7 proc.) i Holandii (10,2 proc.).
. źródło: Eurostat
Co więcej, nawet w krajach, które wcale nie wybijają się w czołówce pod względem inflacji, jest ona najwyższa od wielu lat. Widać to nie tylko w danych Eurostatu, ale także krajowych urzędów statystycznych.
Przykładowo, w Niemczech inflacja według Federalnego Urzędu Statystycznego wyniosła w maju 7,9 proc. rok do roku i jest najwyższa od 1973 roku. Z kolei we Francji inflacja według danych opublikowanych we wtorek przez Narodowy Instytut Statystyczny sięgnęła 5,2 proc. i jest najwyższa od 1985 r.
Gwoli wyjaśnienia, dane Eurostatu i krajowych urzędów statystycznych w zakresie inflacji różnią się badanymi koszykami towarów i usług, a w efekcie także odczytami. Jako że eurostatowa inflacja HICP ma jednak taką samą metodologię w każdym kraju UE, pozwala rzetelnie porównywać tempo wzrostu cen pomiędzy państwami.
Inflacja w Polsce wyniosła w maju 13,9 proc. - podał we wtorek 31 maja GUS w tzw. szybkim szacunku. To najwyższy odczyt od 1998 r.
Według danych GUS, żywność i napoje bezalkoholowe podrożały rok do roku o 13,5 proc. (miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.), paliwa o 35 proc. (5 proc. w miesiąc), a nośniki energii o 31,4 proc. (3,4 proc. w miesiąc).
O tym, ile w maju wyniosła inflacja według unijnego urzędu przekonamy się w piątek 17 czerwca. W kwietniu inflacja według metodologii Eurostatu wyniosła w Polsce 11,4 proc. (wobec 12,4 proc. według GUS).