Śluby i wesela 2022. Ile pieniędzy wypada włożyć do koperty?

Lato to sezon ślubów i wesel. Zapraszani na nie goście często zmagają się z jednym problemem - ile pieniędzy włożyć do koperty?

Z jednej strony mówi się, że najważniejsza jest obecność gościa na imprezie, a z drugiej - że nie wypada przyjść bez koperty. To rodzi częsty problem: dostajemy zaproszenie, ale zamiast cieszyć się nadchodzącą uroczystością, zaczynamy się głowić, ile pieniędzy podarować nowożeńcom.

Ile dać na wesele w 2022 roku? Weź pod uwagę te czynniki

Decydując, ile pieniędzy włożyć do koperty dla nowożeńców, warto, abyśmy brali pod uwagę własne możliwości finansowe. W dalszej kolejności możemy kierować się tym, czy i jak blisko spokrewnieni lub zżyci jesteśmy z parą młodą; czy młodzi w ramach wesela zapewniają gościom takie udogodnienia jak nocleg albo dojazd z urzędu / kościoła; albo - czy organizują poprawiny.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sezon ślubny 2022. Ile pieniędzy podarować parze młodej? Eksperci podpowiadają konkretne kwoty

To, "ile wypada dać na wesele", jest oczywiście sprawą indywidualną, ale eksperci ślubni z branżowych portali podpowiadają konkretne kwoty, zależne od tego, kim jesteśmy dla pary młodej. Jako wskazówkę podają tzw. talerzyk, czyli kwotę, jaką młodzi przeznaczają na jednego gościa weselnego. Zazwyczaj jest to ok. 150-250 zł na osobę. Przyjęło się, że osoba zaproszona na wesele powinna obdarować młodych kwotą, która pokryje ten wydatek.

Eksperci wskazują, że jeśli zabieramy na wesele osobę towarzyszącą, to powinniśmy dać do koperty tyle pieniędzy, by zwrócić młodym również koszt ugoszczenia partnera / partnerki. Za "talerzyk" mogą zwracać dalsi krewni - ciotki, wujkowie i kuzyni. W ich przypadku akceptowalne będzie 300-500 zł.

Świadkowie oraz najbliższa rodzina, tj. rodzice, dziadkowie i rodzeństwo - mogą włożyć do koperty od 500 do 1000 zł, choć niektórzy decydują się na znacznie wyższe kwoty. W przypadku rodziców często zdarza się też, że dokładają się do organizacji wesela i to jest ich forma prezentu.

Do powyższej grupy można zaliczyć również rodziców chrzestnych, ale przecież nie zawsze jest tak, że są oni jakoś szczególnie bliscy nowożeńcom. W podobnej sytuacji mogą podarować 500-800 zł. Tyle samo do koperty mogą włożyć znajomi i bliższa rodzina.

Zobacz wideo Ten Kim Kardashian kosztował 13 mln złotych. I to wcale nie rekord! Najdroższe pierścionki zaręczynowe gwiazd. Jest polski akcent

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: