Wielu zawodników polskiej Ekstraklasy zarabia ponad sto tysięcy złotych miesięcznie. Z perspektywy przeciętnego Kowalskiego kwota wydaje się astronomiczna. Zarobki piłkarzy z pierwszych stron gazet są jeszcze wyższe. Lewandowski, Ronaldo, Messi mogą liczyć na grube miliony.
Ponadprzeciętne zarobki sportowców da się wytłumaczyć. Naukowcy, którzy zajmują się tą tematyką, jako jedną z pierwszych przyczyn astronomicznych zarobków wskazują media. Szczegółowe wyliczenia i przykłady zobaczyć można w najnowszym odcinku programu "Dlaczego?".
Nowy format powstaje w konsultacji z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. I to właśnie oni w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśniają młodym odbiorcom zagadnienia naukowe. Tym razem związane z prawami ekonomii.
W odcinku znajdziemy też odpowiedź na inne pytania dotyczące ponadprzeciętnych zarobków. Drogo wyceniani są nie tylko piłkarze, ale i inni sportowcy. A co z bardziej "zwykłymi" pracodawcami? Jaką część swoich przychodów przeznaczają na uposażenia?
Najnowszy odcinek cyklu "Dlaczego?" to także spojrzenie wstecz. Widzowie poznają historię rosnących pensji w świecie sportu. Dowiedzą się, kiedy hasła takie jak "wytrwałość" i "praca", przyświecające idei sportu, zostały zastąpione innymi, takimi jak "pieniądze" i "sława".
Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka w sobotę o godz. 10.00 na stronie głównej Gazeta.pl. Jak wyjaśnia Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl i dyrektor ds. rozwoju treści wideo, seria "Dlaczego?" jest odpowiedzią na oczekiwania użytkowników. - Mamy nadzieję, że spotka się z dużym zainteresowaniem - mówi.