Kiedyś wytrwałość i praca, dzisiaj pieniądze i sława? "Dlaczego?" wyjaśnia, skąd wysokie zarobki piłkarzy

Prywatne odrzutowce, jachty i życie pełne luksusu. Życie piłkarzy przypomina często bajkę. Nawet zawodnik polskiej drużyny, któremu daleko Ronaldo czy Messiego, zarabia tyle, co 15 lekarzy rodzinnych. Skąd te astronomiczne zarobki? Co się stało ze sportowcami? Wyjaśnimy to w najnowszym odcinku programu "Dlaczego?".
Zobacz wideo "Dlaczego?" pyta o zarobki piłkarzy

Wielu zawodników polskiej Ekstraklasy zarabia ponad sto tysięcy złotych miesięcznie. Z perspektywy przeciętnego Kowalskiego kwota wydaje się astronomiczna. Zarobki piłkarzy z pierwszych stron gazet są jeszcze wyższe. Lewandowski, Ronaldo, Messi mogą liczyć na grube miliony. 

"Dlaczego?" pyta o zarobki piłkarzy

Ponadprzeciętne zarobki sportowców da się wytłumaczyć. Naukowcy, którzy zajmują się tą tematyką, jako jedną z pierwszych przyczyn astronomicznych zarobków wskazują media. Szczegółowe wyliczenia i przykłady zobaczyć można w najnowszym odcinku programu "Dlaczego?". 

Nowy format powstaje w konsultacji z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. I to właśnie oni w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśniają młodym odbiorcom zagadnienia naukowe. Tym razem związane z prawami ekonomii.

Dlaczego wszyscy nie mogą zarabiać tyle, co piłkarze

W odcinku znajdziemy też odpowiedź na inne pytania dotyczące ponadprzeciętnych zarobków. Drogo wyceniani są nie tylko piłkarze, ale i inni sportowcy. A co z bardziej "zwykłymi" pracodawcami? Jaką część swoich przychodów przeznaczają na uposażenia? 

Najnowszy odcinek cyklu "Dlaczego?" to także spojrzenie wstecz. Widzowie poznają historię rosnących pensji w świecie sportu. Dowiedzą się, kiedy hasła takie jak "wytrwałość" i "praca", przyświecające idei sportu, zostały zastąpione innymi, takimi jak "pieniądze" i "sława". 

Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka w sobotę o godz. 10.00 na stronie głównej Gazeta.pl. Jak wyjaśnia Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl i dyrektor ds. rozwoju treści wideo, seria "Dlaczego?" jest odpowiedzią na oczekiwania użytkowników. - Mamy nadzieję, że spotka się z dużym zainteresowaniem - mówi. 

'Dlaczego?' - nowy format wideo na Gazeta.plDlaczego oceny są bez sensu? Zobaczcie najnowszy format wideo na Gazeta.pl

Więcej o: