Deklaracja CEEB. Polacy w pośpiechu składają wnioski, aby uniknąć kary. Czasu coraz mniej

Ponad 4,2 mln osób złożyło już deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania mieszkania - wynika z najnowszych danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. "W ostatnim miesiącu mamy duże przyspieszenie" - przekazał urząd.

Właściciele nieruchomości mają obowiązek wysłać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dokument, który potwierdzi sposób ogrzewania domu. Deklarację należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2022 - niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z karą.

Dystrybutor paliwa na stacji (zdjęcie ilustracyjne)15 zł za litr benzyny? Ekspert mówi o czarnym scenariuszu

Polacy składają deklaracje CEEB. "W ostatnim miesiącu mamy duże przyspieszenie"

Urząd wskazał 6 czerwca na mocny przyrost składanych deklaracji. "W ostatnim miesiącu mamy duże przyspieszenie. Od 20 kwietnia do 1 czerwca w systemie odnotowaliśmy przyrost w wysokości 1 mln deklaracji" - czytamy we wpisie na Twitterze. Z najnowszych danych wynika, że liczba złożonych deklaracji CEEB wynosi już ponad 4,2 mln.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego szacuje, że w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. To oznacza, że ok. 2 mln Polaków wciąż nie dopełniło swojego obowiązku.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wynika z danych aktualnych na dzień 7 czerwca, większość Polaków używa do ogrzewania pieców, które są szkodliwe dla środowiska. Ponad 3,3 mln właścicieli domów przyznało, że ma kocioł na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy pellet. Z kolei prawie 1,4 mln Polaków ogrzewa mieszkanie gazem, a ponad 610 tys. używa w tym celu prądu.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne)Rząd zapewnia, że węgla wystarczy. Eksperci wątpią. "3800 zł za tonę"

Deklaracja CEEB. Jak złożyć? Jaka kara za niedopełnienie obowiązku?

Deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania domu można złożyć poprzez profil zaufany. Można również wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy. Jeśli piec ruszył przed 1 lipca 2021 r., termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca 2022 r. Jednak w przypadku nowych budynków, w których uruchomiono źródło ciepła, czas na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od uzyskania przez właściciela pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. W przypadku bloków lub kamienic taką deklarację musi złożyć zarządca budynku.

Do CEEB należy zgłosić każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.:

  • piec,
  • kominek,
  • kozę,
  • kuchnię węglową,
  • kocioł grzewczy,
  • pompę ciepła,
  • instalację fotowoltaiczną,
  • sieć ciepłowniczą.

Zgodnie z przepisami osoby, które nie złożą deklaracji o ogrzewaniu w wyznaczonym terminie, mogą zostać ukarane grzywną do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska
Więcej o: