Co piąty Polak zrezygnuje w tym roku z wakacji. Powodem jest inflacja [SONDAŻ]

Wcześniej pandemia COVID-19, a teraz wojna w Ukrainie i szybująca inflacja - branża turystyczna w ostatnich latach nie ma łatwo. Okazuje się, że co piąty Polak zamierza zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu w związku z rosnącymi cenami - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Inflacja wciąż nabiera tempa. Według szybkiego szacunku GUS, w maju osiągnęła 13,9 proc. rok do roku. Miesiąc do miesiąca (tj. w porównaniu z kwietniem br.) wyniosła 1,7 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały rok do roku o 13,5 proc. (miesiąc do miesiąca o 1,3 proc.), paliwa o 35 proc. (5 proc. w miesiąc), a nośniki energii o 31,4 proc. (3,4 proc. w miesiąc). Z problemem mierzą się także inne kraje. W Turcji inflacja osiągnęła poziom 73,5 proc., a zdaniem ekspertów realny wzrost cen może dochodzić nawet do 90 proc. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ceny paliwa wystrzeliły w górę. Niektórzy kierowcy tracą cierpliwość

Inflacja. Co piąty Polak zrezygnuje z wakacji

Pracownia United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zapytała Polaków, czy w związku z rosnącymi cenami zamierzają zmienić swoje plany wakacyjne.

Z badania wynika, że 57,5 proc. ankietowanych nie zamierza zmieniać swoich planów w związku z rosnącymi cenami. Natomiast 21,9 proc. ankietowanych nie zdecyduje się na wyjazd przez wysokie koszty. 7,5 proc. chce skrócić urlop.

6,1 proc. zrezygnuje z wyjazdu za granicę - zamiast tego spędzi wakacje w kraju. 3,5 proc. z kolei nie spędzi urlop w ojczyźnie. A 3,3 proc. nie wie jeszcze, jak inflacja wpłynie na ich plany.

Plaża w Kołobrzegu. Lato 2021 Na wakacje własnym autem? Z Krakowa do Sopotu, z Warszawy na Mazury

Polacy ograniczają swoje wydatki

Jak pisaliśmy już wcześniej na Gazeta.pl, w związku ze wzrostem cen 62,6 proc. Polaków ograniczyło swoje wydatki - wynika z sondażu przeprowadzonym 22-23 kwietnia 2022 r. przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 48,5 proc. zminimalizowało wyjścia do restauracji. 37,6 proc. zrezygnowało z wyjazdu wypoczynkowego.

Branża turystyczna już zauważyła fakt, że wielu Polaków rezygnuje z urlopu. - Rezerwacje na lato nie spływają, a kapią. Jest ich jak dotąd najmniej od 15 lat. Mamy nadzieję, że nadejdzie ciepłe, słoneczne lato i zagra w rodakach polska dusza, która zatęskni, choć za krótkim odpoczynkiem, choćby na zasadzie "zastaw się, a postaw się". Czekamy na gości, jesteśmy do sezonu gotowi - skomentowała  menedżer z hotelu Tajty w Wilkasach Marta Adamska.

Skład węgla Drogo, drożej, dramat. Zbieramy wasze pytania ws. cen paliw, węgla i energii

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: