Piotr Muller przekazał w środę, że w rządzie zapadła decyzja, by rozwiązania zawarte w tarczy antyinflacyjnej wydłużyć o kolejny kwartał. Dodał, że sytuacja inflacyjna będzie analizowana, by na tej podstawie decydować o kolejnych działaniach - czy przedłużać działanie istniejących rozwiązań, czy wprowadzać nowe.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Dzisiejsza poprawka jest ustalona z ministrem finansów i z premierem - mówił. Dodał, że obniżony VAT będzie obowiązywał na żywność, paliwa i energię elektryczną. Będzie także obniżona akcyza na paliwo.
Tarcze antyinflacyjne obowiązują do 31 lipca. Obniżają one stawkę podatku VAT na paliwa z 23 na 8 proc., a stawkę VAT na prąd i ciepło do 5 proc. VAT na gaz został zredukowany do zera. Zerowa stawka tego podatku obowiązuje również na podstawowe produkty żywnościowe oraz na gaz ziemny, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.
Ponadto do 31 lipca przedłużono obniżkę akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe. Wprowadzono także obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy.
Ekonomiści już w styczniu prognozowali, że rząd przedłuży obniżkę podatków. "Najciekawszy paradoks tarczy 2.0 jest taki, że znacząco zwiększa szansę na dwucyfrową inflację w lipcu (kiedy wszystkie efekty się odwracają). Ergo, jest spora szansa, że pół roku obowiązywania tarczy przedłuży się" - pisali 11 stycznia 2022 r. ekonomiści mBanku na Twitterze.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina