Tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone. Piotr Muller: Zapadła decyzja

- Zapadła decyzja o wydłużeniu działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października - powiedział rzecznik rządu Piotr Muller. Posłowie PiS wnieśli taką poprawkę do projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców podczas prac w sejmowej komisji finansów publicznych.

Piotr Muller przekazał w środę, że w rządzie zapadła decyzja, by rozwiązania zawarte w tarczy antyinflacyjnej wydłużyć o kolejny kwartał. Dodał, że sytuacja inflacyjna będzie analizowana, by na tej podstawie decydować o kolejnych działaniach - czy przedłużać działanie istniejących rozwiązań, czy wprowadzać nowe.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Dzisiejsza poprawka jest ustalona z ministrem finansów i z premierem - mówił. Dodał, że obniżony VAT będzie obowiązywał na żywność, paliwa i energię elektryczną. Będzie także obniżona akcyza na paliwo.

Briefing prasowy rzecznika rządu Piotra MulleraTarcze antyinflacyjne będą przedłużone - jest zapowiedź rządu

Ekonomiści ostrzegali: Tarcza antyinflacyjna znacząco zwiększa szansę na dwucyfrową inflację

Tarcze antyinflacyjne obowiązują do 31 lipca. Obniżają one stawkę podatku VAT na paliwa z 23 na 8 proc., a stawkę VAT na prąd i ciepło do 5 proc. VAT na gaz został zredukowany do zera. Zerowa stawka tego podatku obowiązuje również na podstawowe produkty żywnościowe oraz na gaz ziemny, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.

Dystrybutor paliwa na stacji (zdjęcie ilustracyjne)15 zł za litr benzyny? Ekspert mówi o czarnym scenariuszu

Ponadto do 31 lipca przedłużono obniżkę akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe. Wprowadzono także obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy.

Ekonomiści już w styczniu prognozowali, że rząd przedłuży obniżkę podatków. "Najciekawszy paradoks tarczy 2.0 jest taki, że znacząco zwiększa szansę na dwucyfrową inflację w lipcu (kiedy wszystkie efekty się odwracają). Ergo, jest spora szansa, że pół roku obowiązywania tarczy przedłuży się" - pisali 11 stycznia 2022 r. ekonomiści mBanku na Twitterze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak rząd walczy z podwyżką cen produktów? Pytamy rzecznika rządu
Więcej o: