Ceny węgla i paliw - czwartek 09.06.2022. Węgiel na giełdzie podrożał, w PGG bez zmian

Rynkowe notowania cen węgla w czwartek 9 czerwca. Tona węgla notowanego w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) podrożała i przekroczyła poziom 330 dolarów. Wysoka cena tego surowca wynika z sankcji nałożonych na Rosję.

Czeka nas ponura zima z drogą energią. Paliwo na stacjach za ponad 8 zł za litr, węgiel drożeje i w dodatku go brakuje, a do tego ceny prądu od stycznia też zapewne wzrosną. Czy rząd może złagodzić wzrost cen? O co chodzi z marżami firm w energetyce? O drogiej energii i ogrzewaniu w najbliższy czwartek 9 czerwca o 14:00 będziemy rozmawiać na żywo z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską Forum Energii. Czekamy na wasze pytania, przesyłajcie je na adres: next.redakcja@agora.pl.

***

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Ceny węgla - czwartek 09.06.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Już na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie marca cena spadła, jednak wciąż daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Więcej o energetyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Według aktualnego wskaźnika cen 9 czerwca 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 330,00 dolarów za tonę. To niemal 4 dolary więcej niż w środę. W przeliczeniu na polską walutę wg. obecnego kursu jest to 1411,09 zł za tonę węgla.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej[LINK], jednak e-sklep przeżywa prawdziwe oblężenie. Surowiec jest niedostępny poza krótkimi chwilami, gdy nowe partie trafiają na stronę internetową. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu.

Na stronie PGG ceny węgla wahają się od 710,94 zł do 1175 zł za 750-1000 kgCeny pozostają niezmienne od paru dni. Dolna granica to wycena Groszku - Sośnica oraz Orzechów - Rydułtowo oraz Sośnica. Najdroższy wciąż jest Karolinka Ekogroszek.

Ceny paliw - czwartek 09.06.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w Polsce to:

  • PB95 - 7,83 zł;
  • PB98 - 8,29 zł;
  • ON - 8,09 zł;
  • ON+ - 7,72 zł;
  • LPG - 3,54 zł.

Powyższe dane dotyczące paliw są aktualne na środę. Od wtorku ceny skoczyły o 3 grosze na benzynie i oleju napędowym, ON+ podrożał o 6 groszy, a średnia cena gazu się nie zmieniła. 

Więcej o: