Jarosław Kaczyński zapowiada "operację na tani węgiel". Przyznaje, że to dla rządu największy problem

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na konwencji partii w Markach, że ceny węgla dla części odbiorców zostaną obniżone. Prezes ruszył w Polskę i dalej głosi dobrą nowinę. W Sochaczewie na spotkaniu z mieszkańcami obiecał, że PiS wprowadzi "operację na tani węgiel". Kiedy, na czym będzie polegała ta operacja? Nadal nie wiadomo.

Na rosyjska inwazję na Ukrainę Zachód odpowiedział sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wpłynęło na cenę tego surowca w Polsce. Dzisiaj za tonę węgla należy zapłacić około 3 tys. zł, albo i więcej. Polska Grupa Górnicza wprowadziła nawet limity w zakupach węgla, gdyż regularnie brakowało go w sklepach.   

Zobacz wideo Michał Smoleń (Instrat) wyjasnia jak obecna sytuacja wpłynie na decyzje rządu ws. odchodzenia od węgla?

Ceny węgla. Jarosław Kaczyński zapowiada "operację na tani węgiel" 

- Jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Wszystkie nasze działania mają na celu złagodzenie inflacji oraz pomoc Polakom w tych trudnych czasach. Działamy i walczymy, a nie jak nasi przeciwnicy, którzy są bierni - mówił na spotkaniu w Sochaczewie Jarosław Kaczyński.   

Prezes tłumaczył, że inflacja "nie jest wywołana przez polskie czynniki", a rząd "walczy różnymi metodami, żeby obniżyć ceny paliwa". Zapowiedział również, że rozwiąże problem z dostępnością i cenami węgla w Polsce. Jarosław Kaczyński ogłosił "operację na tani węgiel", choć przyznał, że będzie to "największym problem" dla rządu - cytuje money.pl.  

- Mogę zapewnić, że nikt nie zostanie bez ciepła w cenie takiej, jaka była dotąd, a biorąc pod uwagę inflację, to nawet niższej - mówił prezes, cytowany przez Business Insider.

Kaczyński zapowiada rozwój Polski 

Jarosław Kaczyński zapewniał, że bez względu na wszystko Polska będzie się rozwijać. "Nie pozwolimy, aby pokolenia Polaków się zamartwiały. Miejsce Polaków jest w Polsce – w Polsce zamożnej, bogatej, mocnej oraz pewnej siebie wobec wszystkich sąsiadów" - mówił prezes, cytowany przez euractiv.pl.

Wicepremier zapowiedział, że jednym, ze sposób na pozbawienie Polaków zmartwień będzie "obniżenie VAT na paliwa do poziomu minimalnego, który jest dopuszczalny w UE, a w jednym wypadku nawet do zera". Przypomniał również, że rząd wprowadził "ulgi dla tych, którzy mają kredyty, wakacje kredytowe, od razu mówię na koszt banków, a nie na koszt państwa, nie na koszt podatników, bo banki mają dzisiaj ogromne dochody" - cytuje go euractiv.pl. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny węgla. Rząd obiecuje, że obniży ceny 

To nie pierwsze obietnice niższej ceny węgla. Wcześniej podobną deklarację złożył prezes podczas sobotniej konwencji PiS w Markach pod Warszawą.    

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Podjęliśmy decyzję, że zapewnimy ludziom, którzy opalają węglem swoje domy, a ten węgiel dziś bardzo zdrożał, nawet do 3 tys. zł za tonę, cenę na poziomie tej, która była jeszcze do niedawna. To jeszcze jest nieskończona operacja. Z całą pewnością to zrobimy. A już na pewno dla tych, którzy mają trudności, a których byśmy skazywali na to, że po prostu nie będą mogli mieć w zimie ogrzanych mieszkań - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji.   

Ceny węgla. Anna Moskwa: Nie ulegajmy panice

Anna Moskwa, ministerka klimat i środowiska zaapelowała do Polaków, by "nie ulegali panice i nie kupowali drogiego węgla". Rząd przygotowuje projekt, który ma ułatwiać Polakom zakup węgla. Polska Grupa Górnicza ma zawierać umowy franczyzowe z pośrednikami, które zagwarantują Polakom taką samą cenę jak w sklepach PGG

- To bardzo dobra cena, taka sama, jak według GUS w 2021 roku - ogłosiła Moskwa, cytowana przez money.pl. 

Więcej o: