Morawiecki tłumaczy się ws. zakupu obligacji: Nie kierowałem się żadnymi wskaźnikami inflacji

- Nie kierowałem się żadnymi wskaźnikami inflacji. Skoro oświadczenie jest za poprzedni rok, tzn., że obligacje nabyłem w zeszłym roku - powiedział na konferencji prasowej w Myszkowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że nabył obligacje różnych kategorii.

Z oświadczenia majątkowego premiera za ubiegły rok wynika, że szef rządu posiada oszczędności pieniężne, które wynoszą około 56 tysięcy złotych. Majątek Morawieckiego w ostatnich miesiącach znacznie spadł, gdyż kupił on obligacje skarbowe za ponad 4,6 miliona złotych.

Mateusz Morawiecki: Kupiłem obligacje różnych kategorii

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Myszkowie premier po raz kolejny został zapytany o zakup obligacji. Szef rządu tłumaczył, że nie kierował się żadnymi wskaźnikami inflacji. - Skoro oświadczenie jest za poprzedni rok, tzn., że obligacje nabyłem w zeszłym roku. Są to obligacje różnych kategorii. A skoro sam namawiałem, żeby kupować obligacje... Namawiałem od kilku lat. To cieszę się, że wielu Polaków kupuje obligacje - mówił.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Premier dodał, że 2021 rok był rekordowym pod względem zakupu obligacji przez Polaków. - Rekordowy rok, to jest właśnie rok 2021, ale na skutek pewnych działań muszę też powiedzieć taką ciekawostkę, że pierwsze 10 dni czerwca to jest absolutny rekord w tym roku - stwierdził.

Premier: Do sierpnia rząd ma przygotować plan interwencji na rynku węgla

- Pani minister Anna Moskwa i pan premier Jacek Sasin budują dzisiaj program, który będzie gwarantował, że ceny węgla będą cenami sprzed tej zwyżki cen z ostatnich kilku miesięcy [...] Chcemy, żeby ten program był gotowy najpóźniej od sierpnia. Sierpień jest to miesiąc, w którym zwykle Polacy kupowali węgiel na jesień i zimę - stwierdził na poniedziałkowej konferencji premier. 

- Zwiększamy wydobycie w kopalniach w Polsce, ale to by nie wystarczyło. Musimy skompensować embargo na węgiel rosyjski. Zamówienia zostały już złożone, chodzi m.in. o Kolumbię - dodał.

Premier został zapytany również o to, czy rząd chce wprowadzić ceny regulowane na węgiel.

Zobacz wideo Węgiel- jak obniżyć jego cenę?

- Cena regulowana? To jest słowo, które można szeroko interpretować. Raczej w tym sezonie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której ludzie będą kupować węgiel po cenach "dostępnych". Tu zaproponujemy poziom dochodu na członka rodziny - będziemy refinansować całość lub część - zapowiedział premier.

Więcej o: