Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska wsparła uchodźców wypłatami 500 plus. Aby otrzymać świadczenie należy mieć PESEL UKR, rachunek bankowy w Polsce i polski numer telefonu. Jest jeszcze jeden warunek, który dotyczy pobytu w kraju.
>>> Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
- Zgodnie z polskimi przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. A konsekwencją tego jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. Dotyczy to także sytuacji, kiedy uchodźcy wyjadą na zachód do krajów Unii Europejskiej - tłumaczy w rozmowie z portalem Bankier.pl Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.
ZUS rozpoczął inspekcje, podczas których urzędnicy ustalają miejsce aktualnego zamieszkania kontrolowanej osoby oraz jej dzieci. Dotychczas ZUS przeprowadził ponad 12 tys. takich kontroli.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli pojawiają się wątpliwości w tej sprawie, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do udzielenia wyjaśnień. Ma on wówczas trzy dni, by stawić się w urzędzie. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, wypłata może zostać wstrzymana. ZUS podkreśla, że dotyczy to zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.
Urzędnicy muszą sprawdzić zarówno dzieci, jak i rodziców, ponieważ prawo do 500 plus przysługuje jedynie wtedy, gdy opiekun oraz dziecko przebywają w Polsce. Jeśli dziecko wyjechało, a rodzic został, to prawo do świadczenia przepada.
ZUS podkreśla też, że należy informować o opuszczeniu kraju. Jeśli ktoś tego nie zrobi i będzie pobierał nienależne mu 500 plus, będzie musiał zwrócić świadczenie wraz z odsetkami.
Większość Polaków - nawet tych, którzy deklarują pomoc uchodźcom z Ukrainy - jest przeciwna przyznawaniu im w Polsce świadczeń 500+ i zasiłków socjalnych - opisała w tym tygodniu "Rzeczpospolita", powołując się na badanie przeprowadzone przez UW.
Akceptujemy ich w Polsce, we własnym mieście, szkole i nadal chcemy intensywnie pomagać, wysyłając broń i żywność. Gdy w grę wchodzi konkretna pomoc finansowa dla uchodźcy tu na miejscu, nasza przychylność drastycznie spada - tylko średnio co siódmy respondent jest za tym, by Ukraińcy w Polsce mieli taki sam dostęp do świadczeń rodzinnych, jak 500+, i zasiłków socjalnych jak my. Nieco więcej, bo 59 proc., akceptuje bezpłatną opiekę zdrowotną, a 51 proc. – dostęp do dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł
- czytamy w "Rz".