500 plus - niektórzy uchodźcy z Ukrainy mogą stracić świadczenie w Polsce. Ruszyły kontrole

ZUS rozpoczął kontrolę wypłacania świadczenia 500 plus dla Ukraińców. Przysługuje ono jedyne osobom, które przebywają w Polsce. Zagraniczny wyjazd nie może trwać dłużej niż miesiąc. Zakład wykonał już 12 tys. kontroli.

Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska wsparła uchodźców wypłatami 500 plus. Aby otrzymać świadczenie należy mieć PESEL UKR, rachunek bankowy w Polsce i polski numer telefonu. Jest jeszcze jeden warunek, który dotyczy pobytu w kraju.

>>> Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

- Zgodnie z polskimi przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. A konsekwencją tego jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. Dotyczy to także sytuacji, kiedy uchodźcy wyjadą na zachód do krajów Unii Europejskiej - tłumaczy w rozmowie z portalem Bankier.pl Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.

ZUS sprawdza, czy Ukraińcy, którzy pobierają 500 plus przebywają w Polsce

ZUS rozpoczął inspekcje, podczas których urzędnicy ustalają miejsce aktualnego zamieszkania kontrolowanej osoby oraz jej dzieci. Dotychczas ZUS przeprowadził ponad 12 tys. takich kontroli. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jeśli pojawiają się wątpliwości w tej sprawie, ZUS może wezwać świadczeniobiorcę do udzielenia wyjaśnień. Ma on wówczas trzy dni, by stawić się w urzędzie. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, wypłata może zostać wstrzymana. ZUS podkreśla, że dotyczy to zarówno Polaków, jak i cudzoziemców. 

500 plus dla Ukraińców do zwrotu z odsetkami

Urzędnicy muszą sprawdzić zarówno dzieci, jak i rodziców, ponieważ prawo do 500 plus przysługuje jedynie wtedy, gdy opiekun oraz dziecko przebywają w Polsce. Jeśli dziecko wyjechało, a rodzic został, to prawo do świadczenia przepada.

ZUS podkreśla też, że należy informować o opuszczeniu kraju. Jeśli ktoś tego nie zrobi i będzie pobierał nienależne mu 500 plus, będzie musiał zwrócić świadczenie wraz z odsetkami.  

Większość Polaków - nawet tych, którzy deklarują pomoc uchodźcom z Ukrainy - jest przeciwna przyznawaniu im w Polsce świadczeń 500+ i zasiłków socjalnych - opisała w tym tygodniu "Rzeczpospolita", powołując się na badanie przeprowadzone przez UW.

Akceptujemy ich w Polsce, we własnym mieście, szkole i nadal chcemy intensywnie pomagać, wysyłając broń i żywność. Gdy w grę wchodzi konkretna pomoc finansowa dla uchodźcy tu na miejscu, nasza przychylność drastycznie spada - tylko średnio co siódmy respondent jest za tym, by Ukraińcy w Polsce mieli taki sam dostęp do świadczeń rodzinnych, jak 500+, i zasiłków socjalnych jak my. Nieco więcej, bo 59 proc., akceptuje bezpłatną opiekę zdrowotną, a 51 proc. – dostęp do dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł

- czytamy w "Rz".

Więcej o: