Dwa nowe samochody Beaty Szydło. Są już oświadczenia majątkowe europosłów. Ile zarabiają?

Po polskich parlamentarzystach przyszedł czas na oświadczenia majątkowe europosłów. Ci mogą liczyć na znacznie większe pensje. Za zgromadzone majątki mogli pozwolić sobie na kupno nawet kilku samochodów i nieruchomości.

Wynagrodzenie europosłów jest czterokrotnie większe niż pensja polskiego parlamentarzysty. Ci pierwsi mogą liczyć na 40 tys. zł wynagrodzenia i mniej więcej 10 tys. zł w dietach poselskich. W ciągu roku zarabiają więc około 600 tys. zł. Na co przeznaczają te pieniądze? Tego można dowiedzieć się z ostatnich oświadczeń majątkowych.

Oświadczenia majątkowe europosłów. Samochody i nieruchomości

Kadencja w europarlamencie trwa pięć lat. Obecna rozpoczęła się w 2019 roku. Od tego czasu Beata Szydło zdążyła zgromadzić majątek o wartości 1,8 mln zł (w 2019 miała 772 tys. zł). Na samym koncie posiada 112 tys. euro (535 tys. zł), ale kupiła też dwa samochody -  Audi A6 za 450 tys. zł oraz Audi Q3 za 130 tys. zł. - podsumowuje "Super Expres".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Robert Biedroń z kolei powiększył swoją majątek z 652 tys. do 1,69 mln zł. W tym czasie zainwestował w dwie nieruchomości o łącznej wartości 2,3 mln zł, które kupił ze swoim partnerem Krzysztofem Śmiszkiem. Jak powiedział "SE", pensję europosła wydaje nie tylko na swoje potrzeby, ponieważ często zasila organizacje pozarządowe i charytatywne. 

Wiceprezes PiS Joachim Brudziński kupił 0,5 ha gruntu, gdzie stawia dwa domki letniskowe. Dotychczas na ten cel wydał 420 tys. zł. Kupił również mieszkanie 120 mkw. o wartości 295 tys. euro (1,4 mln zł). Jego majątek łącznie to już 2,14 mln zł, przed pracą w europarlamencie było to 361 tys. zł.

Z kolei Elżbieta Rafalska, była ministerka pracy w rządzie Beaty Szydło, odłożyła na koncie 269 tys. euro (1,25 mln zł) i kupiła nieruchomość za 200 tys. zł. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: