Turkish Airlines nie są indykiem, zmienią nazwę. "Turcja już nie istnieje, teraz jest Turkiye"

Turkish Airlines, narodowy przewoźnik Turcji, zmienia nazwę na Turkiye Hava Yollari. Nowa nazwa pojawi się na kadłubach samolotów. Wcześniej kraj oficjalnie zmienił swoją nazwę z "Turkey" na "Turkiye".

- Turcja już nie istnieje, teraz jest Turkiye - ogłosił we wtorek Recep Tayyip Erdogan, prezydent tego państwa podczas uroczystości z okazji wystrzelenia nowego satelity komunikacyjnego, cytowany za serwisem Euronews. Wtedy też powiadomił, że narodowy przewoźnik Turkish Airlines zmieni swoją nazwę na Turkiye Hava Yollari, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: "tureckie linie lotnicze", a nowy napis pojawi się na kadłubach samolotów.

Turcja zmienia nazwy. Nie chce być kojarzona z indykiem

Wcześniej Turcja zmieniła swoją międzynarodową nazwę z "Turkey" na "Turkiye". 1 czerwca ONZ otrzymała oficjalny wniosek w sprawie nowej nazwy, który wystosował szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Zmiana została przyjęta i weszła w życie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan Turcja zmienia międzynarodową nazwę. ONZ zaakceptowała wniosek

Kampanię rebrandingu nazwy kraju zapoczątkował już w zeszłym roku prezydent Erdogan. Rząd argumentował, że nazwa "Turkey" jest kojarzona w języku angielskim z nazwą ptaka - konkretnie chodzi o indyka. Wskazano również na definicję jednego ze znaczeń tego słowa w Cambridge English Dictionary jako "coś, co się nie udaje" albo "głupi lub głupia osoba" - wyjaśniał "The Guardian".

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Turkiye jest najlepszą reprezentacją i wyrazem kultury, cywilizacji i wartości narodu tureckiego - mówił w grudniu ubiegłego roku prezydent Recep Tayyip Erdogan. Do podobnych zmian doszło m.in. w Macedonii, która - z powodu sporu politycznego z Grecją - zmieniła nazwę na Macedonię Północną. Obecne Zimbabwe niegdyś było nazywane Rodezją, a Sri Lanka nosiła nazwę Cejlon, tak jak wyspa, na której się znajduje.

Indyk Turcja nie chce już być nazywana w ONZ "Turkey". Te kraje zmieniły swoje nazwy

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: