Tadeusz Kościński wrócił do rządu. Nazwa stanowiska jest tak długa, że nie mieści się w tym tytule

Tadeusz Kościński wrócił do rządu na stanowiska sekretarza stanu oraz pełnomocnika do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa. Nie jest to jedyna zmiana w KPRM. Nowym wicepremierem został Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Po odejściu z rządu Jarosława Kaczyńskiego, który sprawował funkcję wicepremiera, w środę powołano nowych członków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stanowisko prezesa PiS objął Mariusz Błaszczak. Ponadto na ministrów-członków rządu powołano Włodzimierza Tomaszewskiego, Zbigniewa Hoffmana oraz Agnieszkę Ścigaj. To jednak nie koniec nominacji. 

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz komentuje odejście Kaczyńskiego z rządu

Tadeusz Kościński wrócił do rządu

Rządzący nie zapominają o swoich wiernych sojusznikach. Do KPRM powołano bowiem ponownie Tadeusza Kościńskiego. Od 2020 roku pełnił on funkcję ministra finansów. Zrezygnował w lutym tego roku, ze względu na klapę, jaką okazała się reforma podatkowa Polski Ład. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Kościński prowadził jednak resort do momentu, aż jego obowiązki przejęła była szefowa Krajowej Administracji Skarbowej - Magdalena Rzeczkowska. Nową ministerkę powołano pod koniec kwietnia.

Po niespełna dwóch miesiącach Kościński wraca na stanowisko sekretarza stanu oraz pełnomocnika do spraw pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa. Stanowisko ustanowiono rozporządzeniem rady ministrów w środę 22 czerwca. 

W dokumencie, który wszedł w życie z dniem publikacji, wskazano, że zakres działania pełnomocnika nie obejmuje mechanizmów finansowania określonych w ustawie o obronie ojczyzny.

Czy ktoś jeszcze cokolwiek rozumie? Minister Kościński powiedział, że Polski Ład nie wyszedł, bo na ślepo realizował polecenia góry, czyli od Mateusza Morawieckiego. Premier go wywalił i mówi, że to mitręga, ale powołuje w nagrodę Kościńskiego na swojego pełnomocnika

- skomentował nominację główny ekonomista FOR, dr Sławomir Dudek. 

Tadeusz Kościński był do tej pory związany z sektorem finansowym

Były minister finansów był do tej pory związany głównie z sektorem bankowym. W 2015 roku pojawił się w resorcie rozwoju, później sprawował funkcję podsekretarza w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Tadeusz Kościński był również przedstawicielem premiera Morawieckiego w Komisji Nadzoru Finansowego. Od lipca do listopada 2019 roku sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, następnie został powołany na stanowisko ministra finansów. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: